header image

Miestai žalėja – nuo šiol medžius ir krūmus galima sodinti arčiau elektros kabelių požeminių linijų

Data

2022 05 13

Įvertinimas
1
pexels-valiphotos-589802.jpg

Lietuvos miestai žalėja – išgirdę savivaldybių prašymus, Lietuvos Respublikos Energetikos ministerija ir bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ iniciavo Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklių pakeitimus, skirtus leisti savivaldybėms miestuose sodinti medžius ir krūmus arčiau po žeme esančių elektros kabelių linijų.

Ministerija ir skirstymo operatorius supranta, kad svarbu subalansuoti elektros tiekimo patikimumo kokybę, kitaip tariant infrastruktūros apsaugą bei galimybę saugiai sodinti augmeniją – ši gyvina gatves, sukuria apsaugą pėstiesiems ir tampa savotiškais miesto plaučiais. Todėl elektros kabelių požeminės linijos negali tapti priežastimi visiškai neleisti sodinti medžių ar krūmų.

Su šiuo taisyklių pokyčiu želdiniai „prisileidžiami“ arčiau jau dabar įrengtų elektros požeminių kabelių ar jų konstrukcijų. Iki pakeitimo nebuvo galimas joks želdinių sodinimas arčiau nei 2 metrai, o dabar atstumas ženkliai sumažintas, tiesa – siekiant apsaugoti elektros tinklus ir aplinkinius, reikalinga išlaikyti nurodytus gylius arba naudoti nurodytas priemones.

Nuo šiol sodinant medžius, apželdinimo projekto derinimo metu suderinus su skirstomųjų tinklų operatoriumi, atstumas nuo įrengtų elektros požeminių kabelių ar jų konstrukcijų gali būti 0,7 m. Tokiu atveju iki 10 kV įtampos kabeliai turi būti įrengti ne mažesniame kaip 0,7 m gylyje, o 35 kV įtampos – ne mažesniame kaip 1 m gylyje ir apsaugoti šaknų prasiskverbimą sustabdančiomis priemonėmis: geotekstile arba plastikiniu vamzdžiu. Suderinus su skirstomųjų tinklų operatoriumi krūmai gali būti sodinami nesilaikant atstumų.

Šis pokytis inicijuotas siekiant palengvinti Vilniaus miestui ir visoms šalies savivaldybėms apsodinti medžiais ir krūmais miestų gatves, juos sodinant arčiau elektros kabelių požeminių linijų. Vienas to pavyzdys – Vilniaus Antakalnio gatvė.