Lietuvos ir Ukrainos energetikos ministrai patvirtino strateginės energetinės partnerystės svarbą stiprinant abiejų šalių energetinę nepriklausomybę ir saugumą

Data

2021 07 07

Įvertinimas
16
a.s Energetikos ministerija _7.jpg

„Labai svarbu spartinti rinkos reformų įgyvendinimą Ukrainoje. Tik įvykdžius rinkos liberalizaciją Lietuvoje, tapo įmanoma nutiesti elektros jungtis su Švedija ir Lenkija bei siekti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklais. Sinchroninis veikimas su rinka, kuri laikosi skirtingų taisyklių, gali tapti košmaru. Tai akivaizdu Rusijos ir Baltarusijos atveju,“ – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys šiandien Vilniuje susitikęs su Ukrainos energetikos ministru Germanu Galuščenko. „Lietuva yra pasirengusi dalintis savo patirtimi rinkos liberalizacijos, konkurencingumo didinimo, žaliosios energetikos projektų skatinimo srityse“, – pabrėžė D. Kreivys, kviesdamas Ukrainą stiprinti bendradarbiavimą energetikoje siekiant abiejų šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklais.

Susitikimo metu ministras D. Kreivys pristatė branduolinės saugos situaciją Astravo atominėje elektrinėje Baltarusijoje ir veiksmus, kurių Lietuva imasi, siekdama užtikrinti efektyvų šios atominės elektrinės elektros boikotą. D. Kreivys pasveikino Ukrainos nacionalinės komisijos, kuri vykdo valstybinį reguliavimą energetikos srityje, sprendimą uždrausti rusiškos bei baltarusiškos elektros importą iki šių metų spalio 1 dienos: „Tai patvirtina Ukrainos pasiryžimą nuosekliai siekti šalies energetikos rinkos integracijos su Europos Sąjungos energetikos rinka“. Ministras išsakė lūkestį, kad Ukrainos sprendimas drausti elektros importą iš Energijos bendrijai nepriklausančių šalių liks galioti ir po šių metų spalio 1 dienos.

Ministrai taip pat aptarė bendradarbiavimo galimybes atsinaujinančios energijos srityje. Interesą stiprinti bendradarbiavimą šioje srityje patvirtina šiais metais kartu su tarptautine biokuro birža „Baltpool“ įgyvendinamas projektas, padėsiantis Ukrainai perimti gerąją ilgametę praktiką skaitmenizuojant biokuro rinką Lietuvoje. „Tikiuosi, kad perimta geroji Lietuvos patirtis prisidės prie konkurencingos ir skaidrios biokuro rinkos sukūrimo, padėsiančios sumažinti šildymo kainas ir išlaidas Ukrainos vartotojams“, – sakė D. Kreivys. Sparti energetikos sektoriaus plėtra ir ambicingi abiejų šalių atsinaujinančios energetikos tikslai atveria plačias galimybes įgyvendinti bendrus projektus ir kitose srityse tokiose, kaip vandenilio technologijų plėtra ir pritaikymas atsinaujinančios energijos integracijai į energetikos sistemą.

Vizito Lietuvoje metu Ukrainos energetikos ministras taip pat susitiko su Lietuvos energetikos sektorius įmonėmis, savo veiklą vykdančiomis gamtinių dujų, taip pat suskystintų gamtinių dujų (SGD), srityse. Ukrainos energetikos ministras domėjosi SGD terminalo Klaipėdoje veikla ir tolimesniais planais. Pristatyti planai sukurti SGD terminalo Klaipėdoje ilgalaikio pajėgumų skirstymo modelį, kuris kartu su kitais metais planuojama baigti tiesti Lietuvos-Lenkijos gamtinių dujų jungtimi, atvers naujas galimybes gamtinių dujų importui Ukrainoje.

Šių metų kovo mėnesį Ukrainoje vykusios dvišalės Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų tarybos metu įsteigta bendra darbo grupė energetiniai partnerystei stiprinti. Abiejų šalių energetikos ministrų pasirašytoje bendradarbiavimo deklaracijoje įtvirtintas abipusis interesas stiprinti keitimąsi gerąja patirtimi ir informacija Ukrainai ir Baltijos šalims įgyvendinant elektros tinklų sinchronizavimą su žemyninės Europos tinklais, taip pat stiprinti keitimąsi patirtimi planuojant ir vykdant atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo darbus.

Lietuvoje Ukrainos energetikos ministras lankosi oficialios Ukrainos Ministro Pirmininko Deniso Šmygalo delegacijos sudėtyje ir dalyvauja liepos 7–8 dienomis Vilniuje vykstančioje ketvirtojoje tarptautinėje Ukrainos reformų konferencijoje.