Lietuvos ir Lenkijos ministrų susitikime – Energetinio saugumo ir solidarumo, spartesnės Baltijos šalių sinchronizacijos ir aukštų energijos kainų klausimai

Data

2022 09 16

Įvertinimas
1
306849837_450624363776441_4582740164543803712_n.jpg

Energetikos ministras Dainius Kreivys šiandien Vilniuje susitiko su Lenkijos klimato ir aplinkos ministre Anna Moskwa ir Lenkijos valstybės turto ministro pavaduotoju Karol Rabenda, su kuriais aptarė aktualius Lietuvos ir Lenkijos energetinio bendradarbiavimo klausimus ir artimiausios ateities planus.

Susitikimo darbotvarkėje aptarti energetinio saugumo ir solidarumo užtikrinimo, Baltijos šalių sinchronizacijos įgyvendinimo pažangos ir spartinimo, aukštų energijos išteklių kainų ir galimų jų suvaldymo priemonių klausimai.

„Lietuva labai vertina strateginę Lenkijos partnerystę ir lyderystę užtikrinant energinį saugumą ir energetinę nepriklausomybę regione, įgyvendinant bendrus strateginius energetikos infrastruktūros projektus, kurie integruoja Lietuvos ir viso Baltijos regiono energetikos sistemą į Europos energetikos tinklą“ – sako energetikos ministras D. Kreivys.

Lietuva ir Lenkija šiuo metu aktyviai bendradarbiauja baigiant rengti tarpvyriausybinį susitarimą dėl dujų tiekimo saugumą užtikrinančių solidarumo priemonių, kurios užtikrins saugų dujų tiekimą pažeidžiamiems gamtinių dujų vartotojams. Pagrindinis susitarimo tikslas – užtikrinti savitarpio pagalbą pažeidžiamiems Lietuvos ir Lenkijos dujų vartotojams tais atvejais, kai kažkuri iš šalių nebegali užtikrinti savo pažeidžiamų vartotojų aprūpinimo dujomis. Pažeidžiamais vartotojais yra laikomi buitiniai dujų vartotojai, taip pat nebuitiniai dujų vartotojai, kurie teikia pagrindines socialines paslaugas. Šio susitarimo sudarymas tapo įmanomas nuo š.m. gegužės mėn. pradėjus veikti Lietuvos ir Lenkijos dujotiekiui GIPL.

Susitikime Lietuvos ir Lenkijos ministrai aptarė energetinio saugumo padėtį regione, užtikrinant suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimą per Klaipėdos SGD terminalą, galimybes Lenkijos įmonėms naudotis terminalo paslaugomis.

Ministras D. Kreivys padėkojo už nuoseklų ir tvirtą Lenkijos politinį palaikymą tiek įgyvendinant Baltijos šalių elektros energetikos sistemų sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais, tiek šiuo metu aktyviai rengiant Sinchronizacijos spartinimo planą Baltijos energijos rinkos jungčių plano (BEMIP) formate.

„Sinchronizacijos spartinimas yra ypatingai aktualus Rusijos karinės agresijos Ukrainoje kontekste, kadangi didėja vienašalių Rusijos veiksmų Baltijos šalių energetikos sistemų atžvilgiu tikimybė“ – sako ministras D. Kreivys.

Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriai per artimiausią pusmetį siekia parengti technines studijas, būtinas Sinchronizacijos spartinimo plano parengimui, kurios taps pagrindu politinio sprendimo priėmimui dėl spartesnės Sinchronizacijos datos.

Ministrai taip pat aptarė dabartinę sudėtingą ir dinamišką situaciją energetikos rinkose, aukštų energijos išteklių kainų klausimus, kuriuos ministrai kartu diskutuoja ir Europos lygmeniu. Ministrai sutarė ir toliau bendradarbiauti siekiant susitarti dėl Europinio sprendinio ir kompleksinių priemonių suvaldant ekstremalią aukštų energijos kainų situaciją.

Ministrai taip pat dalyvauja Vilniuje vykstančiame bendrame Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybių posėdyje.