Lietuva ir Lenkija siekia didinti bendradarbiavimo energetikos srityje apimtis

Data

2022 04 06

Įvertinimas
0
20220405 susitikimas 1.jpg

Balandžio 5 d. Vilniuje Energetikos ministras Dainius Kreivys susitiko su Lenkijos klimato ir aplinkos ministre Anna Moskwa ir Lenkijos valstybės turto ministerijos viceministru Maciejumi Maleckiu (Maciej Małecki). Susitikimo metu aptartos platesnės bendradarbiavimo energetikos srityje galimybės geopolitinių iššūkių kontekste. 

„Lenkija ir Lietuva geopolitines grėsmes suvokia vienodai, smerkia Rusijos karą Ukrainoje ir deda dideles pastangas dėl savo šalių energetinės nepriklausomybės stiprinimo. Šiandien dvišalis bendradarbiavimas kaip niekad svarbus regiono  energetiniam saugumui “, - sakė energetikos ministras D. Kreivys. Pasak ministro D. Kreivio, energetikos ištekliai tarptautiniuose santykiuose neturėtų būti nei ginklu, nei šantažo įrankiu. 

„Sveikiname Lietuvos sprendimą nebeimportuoti dujų iš Rusijos, mes palaipsniui jų taip pat atsisakome, kaip ir rusiškų anglių bei naftos. Šioje dinamiškoje situacijoje svarbūs ilgalaikiai ir tvarūs bendradarbiavimo būdai išnaudojant abiejų šalių infrastruktūrą “, - sakė Lenkijos klimato ir aplinkos ministrė Anna Moskwa.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė susitikimo metu pristatė Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD)  terminalo veiklą, išdujinimo pajėgumus ir artimiausių metų planus.  

Susitikimo metu  aptarti galimi regioniniai  sprendimai siekiant užsitikrinti gamtinių dujų tiekimą išnaudojant turimą infrastruktūrą: Klaipėdos SGD  terminalą ir šių metų gegužės mėn. pradėsiančią veikti Lietuvos-Lenkijos dujotiekių jungtį (GIPL).


Lenkija yra viena svarbiausių strateginių Lietuvos partnerių energetikos srityje. Dalis dvišalių bendradarbiavimo projektų jau sėkmingai įgyvendinta: 2015 m. įrengta, o 2021 m. sustiprinta Lietuvos elektros jungtis su Lenkija „LitPol Link“, per kurią, rengiantis 2025 m. Lietuvos ir Baltijos šalių sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, 2021 m. gruodžio mėn. atliktas išskirtinis bandymas – pirmą kartą istorijoje dalis Lietuvos elektros energetikos sistemos dirbo sinchroniškai su Lenkijos sistema, o kartu – ir su kontinentinės Europos sinchronine zona. 2021 m. pabaigoje Lietuvoje buvo užbaigta Lietuvos-Lenkijos dujotiekių jungties (GIPL) statyba, nuo 2022 m. gegužės 1 d. GIPL dujotiekiu galės pradėti naudotis dujų rinkos dalyviai ir prasidės komerciniai dujų srautai tarp Lietuvos ir Lenkijos.