header image

Laikinajam saugojimui išvežtas paskutinis panaudoto branduolinio kuro konteineris

Data

2022 04 22

Įvertinimas
0
IMG-1236.jpg

Balandžio 21 dieną į Ignalinos Atominės Elektrinės (IAE) Naująją laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą buvo išvežtas paskutinis - 190-asis panaudoto branduolinio kuro konteineris. Tai yra svarbus IAE eksploatavimo nutraukimo etapas, kuris buvo pradėtas 2016 metais ir šiandien sėkmingai užbaigiamas. 

„Stebint paskutinio branduolinio kuro konteinerio kelionę į laikiną saugyklą, šiandien apima didelis pasididžiavimo jausmas – įgyvendintas techniškai sudėtingas projektas. Norisi ypatingai padėkoti elektrinės kolektyvui ir kitų institucijų atstovams, kurie padėjo projektą įgyvendinti saugiai ir laiku“,- sakė energetikos viceministras Albinas Zananavičius. 

Reaktorių pastatuose nelikus branduolinių (daliųjų) medžiagų, bus pasiekta viena reikšmingiausių IAE eksploatavimo nutraukimo programos gairių. Išvežus visą kurą iš blokų IAE galės gauti VATESI eksploatavimo nutraukimo licenciją ir vykdyti sudėtingus su reaktorių sistemų išmontavimu susijusius eksploatavimo nutraukimo darbus. Tikimasi, kad tokios licencijos sąlygos leis sumažinti po eksploatavimo sąnaudas bei efektyviau vykdyti išmontavimo bei pastatų griovimo darbus. 

„Tokio reikšmingo ir techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos atominės elektrinės istorijoje ir mūsų pagrindinės misijos išraiška. Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais. Įsipareigojome saugiai įgyvendinti pasaulyje precedento neturintį projektą – atominės elektrinės, kurioje veikė du RBMK tipo reaktoriai, eksploatavimo nutraukimą. Privalome atiduoti duoklę ateities kartoms, tad žengiame šio tikslo link.“- sakė generalinis direktorius Audrius Kamienas.   

Projektinė konteinerių saugojimo trukmė - 50 metų. Remiantis Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos nuostatomis, pasibaigus saugojimo laikinojoje saugykloje laikotarpiui, panaudotą branduolinį kurą kartu su kitomis ilgaamžėmis radioaktyviomis atliekomis numatoma padėti giluminiame atliekyne. 

Konteineriai CONSTOR®RBMK1500/ M2 buvo gaminami iš metalo ir betono, jų aukštis 4,5 m., skersmuo 2,6 m., vieno konteinerio svoris kartu su kuru sudaro 118 tonų. Konteineris talpina 91 kuro rinklę.

Per visą Ignalinos AE darbo laiką buvo sunaudota 21 571 šilumą išskirianti branduolinio kuro rinklė: 6016 yra saugomos senojoje, 15 555 – naujojoje saugykloje.

 

Parengta pagal IAE informaciją.