header image

„Klaipėdos nafta" stabdo „Novatek“ krovinių priėmimą SGD terminale

Data

2022 03 04

Įvertinimas
1
KNT (13).jpg

Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klapėdos nafta" (KN) informavo SGD terminalo naudotojus, kad nuo kovo 3 d. SGD terminale stabdomas „Novatek“ krovinių priėmimas. 

KN vertinimu, į ES sankcijų sąrašą įtrauktas (ES tarybos reglamentas 2022/336, kuriuo įgyvendinamas Reglamentas Nr. 269/2014) Gennady Nikolayevich Timchenko, vadovaujantis ES teisės normomis, gali būti laikomas „Novatek“ grupės kontroliuojančiu asmeniu. Turimais duomenimis „Novatek“ grupės įmonės tiekia SGD krovinius SGD terminalo naudotojams. Pritaikytos sankcijos numato draudimą subjektams dalyvauti veikloje, kurios tikslas ar poveikis yra išvengti ribojančiųjų priemonių.

Nors KN pati neturi sudariusi sutarčių su „Novatek“ ar jos grupės susijusiomis įmonėmis, bendrovė savo iniciatyva susisiekė su SGD terminalo paslaugomis besinaudojančiomis kompanijomis ir paprašė užtikrinti sankcijų taikymą savo veikloje. Nesant informacijos, kad SGD terminalo naudotojai laikosi sankcijų, „Novatek“ krovinių priėmimas SGD terminale stabdomas. 

KN yra SGD terminalo operatorė, kuri numatytu grafiku priima SGD terminalo klientų užsakytus SGD krovinius, teikia jų išdujinimo ir perkrovimo paslaugas. Rinkoje SGD krovinius perka ir jų pristatymu rūpinasi patys terminalo naudojai, tai yra, gamtines dujas perkančios įmonės. 

KN taip pat kreipėsi į institucijas Lietuvoje, vertinančias sandorių atitikimą nacionalinio saugumo interesams bei koordinuojančias sankcijų taikymą, prašydama papildomų rekomendacijų ir išaiškinimo dėl ES sankcijų taikymo bendrovės kaip terminalo operatorės veikloje, kai SGD krovinius įsigyja ir per SGD terminalą išdujina SGD terminalo naudotojai.

2021 m. per SGD terminalą patiekta 62 proc. viso įleisto dujų kiekio, skirto Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos vartotojams. Daugiausiai dujų per infrastruktūrą Klaipėdoje praėjusiais metais importuota iš JAV.  

SGD terminalu naudojosi iš viso 7 įmonės: 4 iš Lietuvos,  2 iš Estijos ir 1 iš Norvegijos.

 

KN nuotrauka