Kasdieniame gyvenime AEI energiją naudojantys žmonės mažiau priklausomi nuo elektros kainų svyravimų

Data

2021 06 07

Įvertinimas
0
IMG_3290.jpg

Atsinaujinančios energijos išteklių (AEI) plėtra, galimybės gyventojams naudoti žalią energiją ir taupyti savo pinigus – apie visa tai kalbėta savaitgalį vykusioje Energetikos ministerijos organizuotoje diskusijoje „Šviesūs ir šilti namai“. Ši diskusija – tai dalis Prezidentūros organizuoto „Žaliųjų idėjų festivalio“.

Diskusijoje dalyvavo Daiva Garbaliauskaitė, LR Energetikos viceministrė, Agnė Daukšienė, „Ignitis“ verslo transformacijų vadovė, Vitas Mačiulis, Saulės elektrinių asociacijos prezidentas, Dainius Jakas, saulės elektrinės savininkas, technologijų entuziastas ir Paulius Martinkus, Vilniaus šilumos tinklų Strategijos ir plėtros departamento direktorius.

„Esame užsibrėžę ambicingus tikslus atsinaujinančios energetikos srityje. Jau 2030 m. planuojame pusę elektros generuoti iš atsinaujinančių šaltinių. Iki 2025 m. planuojame turėti iki 1.2 GW galios instaliuotų vėjo jėgainių ir 1 GW galios saulės jėgainių tinklą. 2030 m. planuojame turėti 30 proc. gaminančių vartotojų, palyginti su visu elektros energijos vartotojų skaičiumi ir iki 2050 m. turėti 50 proc.“, – diskusijoje teigė viceministrė D. Garbaliauskaitė.

Pasak diskusijos dalyvių, paramos procesai ir aplikacijų pateikimo formos yra itin paprastos ir greitos.

„Pats neseniai įsirengiau saulės jėgainę ant stogo, paraiškos pateikimo procesas užtruko 5 minutes“, – diskusijoje sakė Saulės elektrinių asociacijos prezidentas V. Mačiulis.

Aktualiausias visuomenei klausimas – elektros kainų augimas. Pasak Vi. Mačiulio brangstant elektros energijai, kainų pokyčių nejus būtent tie vartotojai, kurie žvelgia į ateitį ir savo poreikiams naudoja saulės ar kitą iš AEI gaunamą energiją.

„Šiuo metu yra puikios sąlygos norint tapti gaminančiu elektros vartotoju ir gauti valstybės paramą, jau dabar galima apsišildyti ir apšviesti namus beveik nieko nemokant ir naudojant AEI“, – teigė V. Mačiulis.

Kitas svarbus diskusijoje aptartas klausimas – šilti namai. Pasak P. Martinkaus, jau dabar Lietuvoje yra daugybė sprendimo būdų kaip pagerinti šiluminį efektyvumą namuose, tačiau tai yra ir pastatų energetinio efektyvumo klausimas.

„Iki 2050 m. bus siekiama, kad centralizuoti šilumos tinklai, šilumos energiją vien iš atsinaujinančių energijos išteklių, visiškai atsisakant kuro deginimo, o tai mažins ir centralizuotų tinklų šilumos kainą, kuri ir dabar yra pigiausia“, – sakė P Martinkus.

Dar viena svarbi diskusijoje paliesta tema – elektromobilumas. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 5000 elektromobilius turinčių gyventojų. Pasak A. Daukšienės, toks elektromobilių skaičius gali atrodyti nedidelis, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje elektromobiliai tik pradeda populiarėti.

„Reikia paneigti mitus, kad elektromobiliai yra brangūs, o įkrovimo stotelių infrastruktūra nėra patogiai išplėtota. Elektromobilių kainos iki 2027 metų turėtų išsilyginti su įprastų automobilių kainomis, o įkrovimo stotelių tinklas tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje jau dabar nebekelia problemų laisvam judėjimui“, – sakė Agnė Daukšienė.

Lietuva labai sparčiai skinasi kelią link gamtą tausojančių ir inovatyvių energetikos sprendimų visuose valstybės ir gyvenimo sektoriuose. Jau dabar valstybė, bendradarbiaudama ir taikydama Europos sąjungos paramas, siūlo įvairių sprendimų gyventojams kaip gerinti namų ūkių energetinį efektyvumą, taupyti pinigus ir prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros.

Diskusijoje pastebėta, kad ir kiek inovacijų ar naudingos paramos būtų skiriama, būtina vieninga ir plati komunikacija apie inovacijas, priimamus sprendimus ir esamas bei būsimas galimybes gyventojams.

„Komunikacija yra vienas iš pagrindinių ministerijos prioritetų, mes stengiamės, kad visi gyventojai laisvai ir lengvai galėtų prieiti prie jiems, valstybės ir Europos sąjungos suteikiamų galimybių atsinaujinti. Komunikacija ir švietimas yra pagrindas, kad informacija apie tai ką mes darome, kas laukia ateityje ir kokie sprendimai ar skirtingi pasirinkimai taikyti atsinaujinančius energijos išteklius kasdieniame gyvenime bei kokios skirtingos galimybės gauti valstybės paramą gyventojams šiuo metu yra ir kokios jos bus ateityje. Kitaip sakant galimybių šiuo metu yra daugybė, tačiau matome, kad daugumos gyventojų informacija apie inovacijas ir sprendimus buityje nepasiekia“ –  diskusijoje sakė viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Pilną diskusiją galite pamatyti: https://fb.watch/5X2FiC9rIf/