header image

Europos Komisija patvirtino 100 mln. eurų finansavimą Lietuvos elektros energijos kaupimo įrenginių sistemai

Data

2021 11 03

Įvertinimas
0
Fluence Cube Aisle.jpg

Europos Komisija (EK) pagal ES valstybės pagalbos taisykles patvirtino pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF) skirianti 100 mln. eurų Lietuvos elektros energijos kaupimo įrenginių sistemos statybai ir eksploatavimui remti.

 

Finansavimas skiriamas keturiems kaupimo įrenginiams, kurių bendra galia sudarys 200 megavatų ir kurie bus prijungti prie aukštos įtampos elektros energijos perdavimo linijų bei užtikrins Lietuvos elektros energijos tiekimo saugumą iki prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų (KET) 2025 metais.

 

„200 MW baterija yra vienas svarbiausių energetinių projektų nacionalinio saugumo prasme,  – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys. – Ši energijos kaupimo sistema padės užtikrinti patikimą, stabilų ir vartotojų interesus atitinkantį Lietuvos elektros energijos sistemos veikimą prieš ir po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais“. Pasak jo, baterijos įrengimas žymės naują kokybinį tinklo atsparumo lygį: įvykus trikdžiams, baterijos galės pradėti tiekti energiją iš karto nuo jų atsiradimo ir užtikrinti nepertraukiamą elektros sistemos darbą bei energijos tiekimo atnaujinimą.

 

100 mln. eurų parama kaip tiesioginė dotacija bus teikiama projektą įgyvendinančiai valstybinei energetikos įmonei „Energy cells“. Pastaroji jau pasirašė sutartį su jungtinės veiklos pagrindu dirbsiančiomis bendrovėmis „Siemens Energy“ ir „Fluence“ dėl 200 megavatų (MW) galios ir 200 megavatvalandžių (MWh) talpos įrenginių sistemos projektavimo, gamybos ir įrengimo bei šios sistemos aptarnavimo darbų. Tai yra vienas didžiausių tokio tipo projektų Europoje.

 

„Siemens Energy“ ir „Fluence“ artimiausiu metu pradės energijos kaupimo sistemos projektavimo darbus, kuriuos planuojama baigti 2022 metų vasarį. Kitų metų birželį planuojama pradėti įrenginių statybos darbus, trečiąjį kitų metų ketvirtį jie bus testuojami. Planuojama, kad aktyviosios galios rezervas Lietuvoje pradės veikti 2022 metų lapkritį.

 

Po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais vis daugiau elektros gaminant iš atsinaujinančių šaltinių, kaupikliai galės saugoti ir prireikus į tinklą patiekti saulės arba vėjo elektrinių pagamintą elektrą. Tai leis prisidėti prie šalies klimato kaitos mažinimo tikslų, nes sumažės perdavimo sistemos valdymui reikalingų konvencinius energijos šaltinius naudojančių generatorių paslaugų poreikis.