Energetikos viceministras A. Zananavičius: smerkiame Rusijos keliamą grėsmę Ukrainos branduolinėms elektrinėms

Data

2022 09 27

Įvertinimas
0
Picture3.jpg

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius rugsėjo 26–27 d. dalyvavo Vienoje vykstančioje 66-oje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinėje konferencijoje. Jos metu pristatytas VĮ Ignalinos atominės elektrinės sėkmingai užbaigtas panaudoto branduolinio kuro iškrovimo iš blokų ir pervežimo į laikinąją panaudoto kuro saugyklą projektas, susitikta su JAV, Belgijos valstybių delegacijų vadovais, TATENA generalinio direktoriaus pavaduotoja ir pasisakyta Generalinės konferencijos plenariniame posėdyje.

Viceministras A. Zananavičius sakydamas kalbą plenariniame posėdyje pasmerkė Rusijos vykdomą agresiją Ukrainoje, kurios metu Rusijos kariuomenė užgrobė Ukrainos branduolinės energetikos objektus ir nuolat kelia grėsmę šių objektų saugai juos apšaudydama. Taip pat atkreipė dėmesį, kad prie šių veiksmų prisideda ir Baltarusija. 

„Šiuo metu Rusijos kariniai veiksmai gali sukelti dar vieną – branduolinę – katastrofą. Rusijos karinės pajėgos Zaporižios AE ir kituose branduoliniuose objektuose pažeidė visus septynis pagrindinius branduolinės saugos ir saugumo ramsčius, kuriuos TATENA generalinis direktorius nubrėžė ginkluoto konflikto pradžioje. Rusijos karinių pajėgų įvykdyta Zaporižios AE okupacija ir Rusijos karinės technikos bei „Rosatom“ personalo buvimas šioje branduolinėje elektrinėje kenkia jos saugumui, padidina branduolinės avarijos riziką, o eksploatuojančiam personalui daromas didžiulis spaudimas. Ukrainos branduolinių objektų apšaudymas ir okupavimas arba jų naudojimas kaip priedanga yra precedento neturintis dalykas, todėl reikia adekvačios pasaulio reakcijos“, – sakė A. Zananavičius. 

Viceministras išreiškė paramą TATENA generalinio direktoriaus iniciatyvai įsteigti apsaugos zoną aplink Zaporižios AE, tačiau atkreipė dėmesį, kad po apšaudytos Pietų Ukrainos atominės elektrinės, reali apsaugos zona gali būti įgyvendinta tik tada, kai visos Rusijos karinės pajėgos pasitrauks iš visos Ukrainos teritorijos.

Pasisakyme tarptautinei bendruomenei taip pat buvo primintas Lietuvos susirūpinimas dėl branduolinės saugos situacijos kaimyninėje Baltarusijoje, kurioje pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės reaktorius buvo skubotai pradėtas eksploatuoti neatsižvelgiant į tai, kad neišspręstos esminės aplinkosauginės, branduolinės ir radiacinės saugos problemos, ir kuriame vyko nuolatiniai gedimai. Šiuo metu šis reaktorius yra sustabdytas ir nėra jokios informacijos dėl jo remonto ir gedimo priežasčių – toks informacijos slėpimas kelia didelį susirūpinimą Lietuvai.  

Viceministras išreiškė Lietuvos paramą TATENA atliekamam darbui ir pabrėžė besąlyginį Lietuvos įsipareigojimą užtikrinti aukščiausius branduolinės, radiacinės saugos bei saugumo standartus Lietuvoje.