BEMIP posėdyje aptarta elektros iš trečiųjų šalių prekyba Baltijos šalyse

Data

2021 03 17

Įvertinimas
8
laptop-3196481_1920.jpg

Šiandien vykusiame BEMIP Aukšto lygmens grupės susitikime, kuriame dalyvavo Baltijos šalių ir Europos Komisijos atstovai, buvo pristatyta Lietuvos pozicija dėl Astravo AE ir trečiųjų šalių elektros patekimo į Baltijos šalis. Susitikime Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatoriams išnagrinėti „Litgrid“ pateiktą informaciją apie Baltarusijos AE pagamintos patekimą į rinką. Pagal tai bus sprendžiama dėl naujos trišalės metodologijos dėl prekybos elektra iš trečiųjų šalių.

„Tai yra bendras visų Baltijos šalių interesas – rasti bendrą sprendimą, kuris užkirstų kelią elektros patekimui į mūsų rinką iš Baltarusijos AE. Tolimesnė jos plėtra yra grėsmė mums visiems“, – sakė energetikos viceministras Albinas Zananavičius.

Atsižvelgiant į Vyriausybėje patvirtintą derybų mandatą su Latvija ir Estija iki 2021 m. I pusmečio pabaigos bus siekiama rasti bendrus sprendimus, kurie užtikrintų kad Baltijos šalyse nebūtų prekiaujama Baltarusijoje pagaminta elektros energija ir tokiu būdu nebūtų finansuojama Astravo atominės elektrinės veikla, taip pat nedidėtų iš trečiųjų šalių importuojamos elektros kiekis.

Koordinuotas Baltijos Šalių sprendimas leistų užtikrinti tvarų Baltijos šalių elektros rinkos balansą tarp trečiųjų šalių elektros, ES šalių elektros bei vietinės generacijos, kartu ir sąlygas nepriklausomai nuo trečiųjų šalių importo įgyvendinti sinchronizacijos projektą 2025 m. ir sėkmingai siekti Europos Sąjungos „Žaliojo kurso“ (angl. Green Deal) tikslų.

Susitikimo metu taip pat buvo pristatyta sinchronizacijos projekto įgyvendinimo pažanga kiekvienoje šalyje. Europos Komisija dar kartą pabrėžė šio projekto svarbą, kuriam jau yra skirta virš 1 mlrd. eurų Europos Sąjungos finansavimas. Aptartos ir galimybės spartinti projekto įgyvendinimo darbus.

Kitas BEMIP susitikimas planuojamas kovo 30 d.