header image

Aptartos Lietuvos ir Prancūzijos bendradarbiavimo galimybės

Data

2022 01 12

Įvertinimas
0
20220111 LT -FR 2.JPG

Sausio 11 d. Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė susitiko su Prancūzijos transporto ministru Jean-Baptiste Djebbari. Lietuvą domina prancūzų patirtis vykdant elektromobilių plėtrą šalyje ir vystant vandenilio energetikos technologijas. 

„Šį mėnesį Prancūzija pradėjo pirmininkauti Europos sąjungos Tarybai ir tikėtina, kad imsis lyderystės formuojant bendrijos žaliosios energetikos politiką, todėl džiaugiuosi galimybe pasidalinti mūsų aktualijomis - nuo atsinaujinančių energijos išteklių vystymo projektų iki pastangų siekiant energetinės nepriklausomybės“, – sakė energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Elektromobilumo plėtra yra laikoma lūžio tašku atsinaujinančios elektros energijos panaudojimui transporto sektoriuje. Atsižvelgiant į tai, iki 2030 m. pagrindinis Lietuvos tikslas energetikos srityje – pasiekti, kad atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) dalis sudarytų 15 proc. bendrame galutiniame transporto energijos suvartojime. Tikimasi, kad per ateinančius aštuonerius metus Lietuvos keliais važinės mažiausiai 230 tūkst. elektromobilių bei veiks 6 tūkst. viešųjų ir 54 tūkst. privačių įkrovimo prieigų.

Kaip viena iš pagrindinių institucijų, atsakingų už elektromobilumo plėtros politiką Lietuvoje, energetikos ministerija siekia skatinti privačią įkrovimo infrastruktūrą, sutelkiant dėmesį į privačius namų ūkius, daugiabučius namus, įmones ir darbovietes. Šiam tikslui įgyvendinti Europos Sąjunga (ES) jau yra paskyrusi 46 mln. eurų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo. 

Siekiant, kad elektros iš AEI gamybos pajėgumai Lietuvoje sudarytų ne mažiau kaip 50 proc. šalyje pagaminamos elektros energijos dar 2030 m., Energetikos  ministerija yra numačiusi skirti daugiau kaip 300 mln. eurų.

Lietuva ypač vertina Prancūzijos žinias ir patirtį elektromobilumo srityje. Prancūzija planuoja iki 2035 m. padidinti elektromobilių skaičių šalies auto transporto parke iki 50% ir yra įvertinusi, kad didžiausias elektromobilių įkrovimo infrastruktūros poreikis bus privačiame segmente. 

Prancūzija aktyviai pasisako už atsinaujinančios energetikos plėtrą. Taip pat kelia ambicingus tikslus vandenilio technologijų plėtroje, todėl tikimasi pasiekti šalių bendradarbiavimą. Mūsų šalies mokslinių tyrimų, plėtros ir demonstracinė veikla vandenilio sektoriuje dažniausiai yra susijusi su medžiagų kūrimu vandenilio ūkiui bei galimu jo panaudojimu transporte. Dar praėjusiais metais Lietuva ypač sėkmingai bendradarbiavo su Prancūzijos verslo asociacija MEDEF vandenilio taikymo srityje.