2026-06-25

Seimas pritarė pokyčiams šilumos ūkyje: gerinama šildymo kokybė ir skatinamas modernizavimas

Asociatyvi nuotrauka. Daugiabutis

Šiandien Seimas pritarė Energetikos ministerijos parengtam Šilumos ūkio įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo tobulinamas šilumos ūkio teisinis reguliavimas, sudaromos palankesnės sąlygos šilumos sektoriaus inovacijoms ir geriau atliepiami šilumos vartotojų poreikiai.

Nustatomas šildymo sezono laikotarpis nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d., kurio metu šilumos tiekėjai privalo būti pasirengę tiekti šilumą ir užtikrinti higienos normas atitinkančią pastatų vidaus temperatūrą. Aiškus šildymo laikotarpis leis operatyviau reaguoti į oro temperatūros svyravimus ir užtikrins kokybišką pastatų šildymą, atitinkantį šilumos vartotojų poreikius.

„Šie pakeitimai inicijuoti įvertinant faktą, kad kas ketvirtas, o kai kuriais atvejais ir kas antras gyventojas šildymo sezono savarankiškumo problemą vertina kaip svarbiausią spręstiną problemą“, – teigia laikinai einantis energetikos ministro pareigas Žygimantas Vaičiūnas.

Savivaldybių institucijoms, kaip ir šiuo metu galiojančiame teisiniame reguliavime, paliekama teisė nustatyti šildymo sezono pradžią ir pabaigą savivaldybių įstaigoms bei šilumos vartotojams, kurių šilumos punktai nėra modernizuoti (automatizuoti).

Modernizuoti ir automatizuoti šilumos punktai gali pradėti ar sustabdyti pastato šildymą atsižvelgdami į oro sąlygas, nelaukiant savivaldybės institucijos administracinių sprendimų.

„Šilumos sistemos modernizavimas leidžia prisitaikyti prie besikeičiančių klimato sąlygų ir šiuolaikinių technologinių galimybių. Šie pakeitimai užtikrina aiškesnį ir lankstesnį šilumos ūkio reguliavimą, leidžia operatyviau reaguoti į šilumos vartotojų poreikius, didina šilumos tiekimo efektyvumą ir prisideda prie mažesnių šildymo sąskaitų. Kartu sudaromos prielaidos spartesniam šilumos punktų modernizavimui bei kokybiškesnių paslaugų teikimui šilumos vartotojams“, – sako Ž. Vaičiūnas.

Ministerijos duomenimis, dalis daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemų Lietuvoje vis dar neatitinka nustatytų privalomųjų reikalavimų, o šilumos punktų modernizavimas yra efektyviausia priemonė mažinti gyventojų šildymo sąskaitas ir gerinti pastatų šildymo kokybę. Nustatytas teisinis reguliavimas sudaro prielaidas spartesniam šilumos punktų modernizavimui šilumos vartotojams naudingu būdu.

Teisiniu reguliavimu nustatoma, kad šilumos tiekėjas, nustatęs šilumos punkto neatitikimus, informuoja gyventojus ir pastato administratorių apie būtinybę atlikti remontą ar modernizavimą, o jei per 12 mėnesių reikalingi darbai neatliekami, tiekėjas gali organizuoti būtinus darbus. Kartu numatomi vartotojų apsaugos saugikliai: išlaidos dengiamos kaupiamosiomis lėšomis, valstybės parama arba savininkų lėšomis, jas išdėstant iki 24 mėnesių laikotarpiui ir aiškiai nurodant sąskaitose.

Taip pat sudaromos sąlygos šilumos tiekėjams gauti techninius duomenis apie šilumos punktų veikimą – tai leidžia greičiau pastebėti gedimus, efektyviau valdyti šilumos tinklą ir mažinti šilumos nuostolius.

Nuo 2027 m. gegužės 1 d. šilumos vartotojams sąskaitos už šilumą ir karštą vandenį bus teikiamos elektroniniu būdu, kartu išlaikant galimybę vartotojams, jeigu jie to pageidauja, nemokamai gauti popierines sąskaitas. Toks sprendimas mažina administracines bei bendras šilumos tiekimo sąnaudas.