Dujų tiekimo saugumas
2017 m. spalio 25 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė Reglamentą (ES) 2017/1938 dėl dujų tiekimo saugumo užtikrinimo priemonių, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 994/2010, kurio tikslas – garantuoti dujų tiekimo saugumą užtikrinant tinkamą ir nenutrūkstamą gamtinių dujų vidaus rinkos veikimą, leidžiant įgyvendinti išimtinio pobūdžio priemones, kai rinka nebegali tiekti reikalingo dujų kiekio, ir aiškiai apibrėžiant bei padalijant gamtinių dujų įmonių, valstybių narių ir Sąjungos atsakomybę už prevencinius veiksmus ir reagavimo į konkrečius tiekimo sutrikimus priemones. Šiame reglamente taip pat nustatyti solidarumo principu pagrįsti mechanizmai, skirti koordinuoti pasirengimą bei reagavimą esant valstybės narės, regioninio ir Europos Sąjungos masto ekstremaliai situacijai. Energetikos ministerija paskirta ir notifikuota kaip kompetentinga institucija už šiame reglamente nustatytų priemonių įgyvendinimą.
Pastaraisiais metais Lietuvoje buvo įgyvendinti 2 bendro intereso projektai gamtinių dujų srityje, kurie padidino dujų tiekimo saugumą Lietuvoje ir regione:
2022 m. viduryje pradėjusi veikti nauja dujotiekių jungtis tarp Lenkijos ir Lietuvos GIPL leido Lietuvai, Latvijai ir Estijai bei Suomijai prisijungti prie kontinentinės Europos dujų tinklų. Įgyvendinus GIPL projektą, buvo sukurti pajėgumai, kurie leidžia transportuoti į Baltijos šalis 74 GWh dujų per parą, o į Lenkiją apie 58 GWh per parą. Esant poreikiui, ateityje, galima padidinti GIPL pajėgumus į Baltijos šalis ir Suomiją, papildomai pastatant ar išplečiant kompresorių stotis Lietuvoje ir Lenkijoje. Daugiau informacijos čia.
2022 m. pabaigoje Lietuvoje buvo užbaigtas dujotiekių jungties tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumų padidinimo projektas ELLI. Juo buvo padidinti dujų perdavimo pajėgumai tarp Latvijos ir Lietuvos iki 90 GWh per parą. Projektas taip pat pasitarnavo sustiprinant gamtinių dujų tiekimo saugumą ir patikimumą, efektyvesnį infrastruktūros panaudojimą, geresnę Baltijos šalių dujų rinkų integraciją ir bendros rinkos funkcionavimą. Daugiau informacijos čia.
Plačiau dujų tiekimo saugumui užtikrinti taikomos priemonės aprašomos Nacionaliniame gamtinių dujų tiekimo saugumo užtikrinimo prevencinių veiksmų valdymo plane.
Ekstremalių situacijų valdymas, valstybės institucijų, gamtinių dujų įmonių, nebuitinių vartotojų pagrindines funkcijas, priemonės ir veiksmai, kurių reikia imtis siekiant sumažinti galimą dujų tiekimo sutrikimo poveikį esant gamtinių dujų trūkumui aprašomi Nacionaliniame gamtinių dujų tiekimo ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
Gamtinių dujų tiekimo sutrikimo Lietuvoje rizikų įvertinimas ir galimų scenarijų modeliavimas.
Atnaujinimo data: 2023-11-28