header image

„Žalesnei“ ir skaidresnei degalų rinkai ieškoma degalų iš AEI apskaitos vienetų sistemos valdytojo

Data

2021 07 16

Įvertinimas
18
tim-mossholder-SK5BtQSiRvw-unsplash.jpg

Energetikos ministerija skelbia degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) apskaitos vienetų sistemos valdytojo atranką. Tai numatyta Alternatyviųjų degalų įstatyme.

Sistema siekiama turėti tikslius ir patvirtintus sudėtinius duomenis apie šalyje suvartojamus įvairių rūšių degalus. Konkurso laimėtojas turės sukurti sistemą iki gruodžio 1 d. ir ją administruoti bent 3 metus.  

 

Degalų iš AEI apskaitos vienetų sistema padės gauti tikslius duomenis apie rinkai tiekiamus ir vairuotojų naudojamus degalus pagal jų rūšį, kilmę ir energinę vertę. „Alternatyviųjų degalų įstatymas (ADĮ) numato, kad 2030 m. galutiniame degalų suvartojime 15 proc. turi sudaryti degalai iš AEI, iš jų mažiausiai 5,2 proc. -- žaliosios dujos, t.y., biometanas ir vandenilis. Todėl duomenys apie tai, kokios rūšies degalai ir biodegalai naudojami šalyje, yra reikalingi tam, kad galėtumėme stebėti degalų tvarumo parametrus, skatinti pažangiųjų biodegalų naudojimą bei taikyti AEI Direktyvoje numatytus apribojimus biodegalams, pagamintiems iš žemės naudos keitimo riziką keliančių ar maistinės kilmės žaliavų“, - sako energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Pasak jos, sistema taip pat leis stebėti visą degalų tiekimo vertės grandinę ir sumažinti sukčiavimo rizikas, nes iki šiol priežiūra ir kontrolė degalų rinkoje buvo labai ribota ir neefektyvi.

Sistemoje esančiais duomenimis vadovausis priežiūrą ir kontrolę vykdančios institucijos, atsakingos už degalų tiekėjams nustatytų įpareigojimų įgyvendinimo vertinimą ir priežiūrą.

Alternatyviųjų degalų įstatymas įpareigoja degalų tiekėjus palaipsniui didinti degalų iš AEI tiekimą į vidaus rinką: nuo 6,8 proc. 2022 m. iki 16,8 proc. 2030 m. Tad sistema leis degalų tiekėjams didinti alternatyviųjų degalų patiekimą ne tik įprastu būdu – įmaišant biodegalus į degalus, bet ir įsigyjant apskaitos vienetus iš kitų degalų tiekėjų, taip pat paskatins biometano ir vandenilio dujų panaudojimą transporto sektoriuje.

Atrankoje gali dalyvauti valstybės institucijos, biudžetinės ir viešosios įstaigos, kurių savininkė ar dalininkė yra valstybė, valstybės tiesiogiai ar netiesiogiai valdomos įmonės, akcinės bendrovės ir (ar) uždarosios akcinės bendrovės.  

Tvarkos aprašą rasite čia: Atrankos tvarkos aprašas

Paraiškos forma: Paraiškos forma

Kviečiame teikti paraiškas kartu su užpildyta paraiškos forma ir reikalingais dokumentais iki 2021 m. liepos 30 d. 16.00 val. el. pašto adresu klimato.kaita@enmin.lt

Esant papildomiems klausimams prašome kreiptis telefonu +370 5 203 4667 (papild. 3). Informacija apie atrankos rezultatus bus pateikiama Energetikos ministerijos tinklapyje pasibaigus visoms atrankos procedūroms.