Energetikos ministras D. Kreivys su Latvijos kolega aptarė tolimesnį bendradarbiavimą dėl elektros nepirkimo iš Baltarusijos

Data

2021 02 12

Įvertinimas
11
Latvijos energetikos ministras.png

„Leisdami patekti Baltarusijos elektrai į Baltijos šalių rinką ir ją vartodami, toliau finansuojame nesaugios atominės elektrinės statybą. Tai – ne politinis, tai mūsų saugumo klausimas“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys šiandien kalbėdamas su Latvijos ekonomikos ministru Janiu Vitembergu.

Nuotoliniu būdu susitikę ministrai aptarė tolesnio bendradarbiavimo galimybes, sprendžiant elektros iš Baltarusijos užkardymą.

„Baltarusijos atominei elektrinei pradėjus eksportuoti elektros energiją, Baltijos šalyse suprekiautos energijos kiekis iš trečiųjų šalių padidėjo 3,5 karto, pralaidumo panaudojimas išaugo 4 kartus – tokia yra naujoji realybė. Ji prieštarauja mūsų bendram tikslui – neįsileisti į mūsų rinką nesaugios energijos“, – susitikime kalbėjo D. Kreivys. Jis akcentavo, jog ir toliau išlaikant tokį panaudojimą, vien į Lietuvą per metus bus importuota iki 7,1 TWh elektros energijos iš trečiųjų šalių. „Tai bene trys ketvirtadaliai Lietuvos energijos metinio poreikio, ir tai tiesiogiai stabdytų vietinės generacijos bei atsinaujinančios energijos vystymąsi“, - pabrėžė jis.

D. Kreivys taip pat akcentavo, jog Baltarusijos AE grėsmę ES ir valstybėms narėms, vertinant saugumo, sveikatos ir aplinkosaugos klausimus, vakar priimtoje rezoliucijoje įvardijo ir Europos Parlamentas.

Lietuvos ir Latvijos ministrai taip pat aptarė Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais eigą. Ministrai sutarė, jog tiek vykdant sinchronizaciją, tiek sprendžiant elektros patekimo iš trečiųjų šalių užkardymą, būtina ir toliau išlaikyti Lietuvos ir Latvijos vienybę. Detaliai šiuos klausimus ministrai aptars susitikę gyvai, iš karto kai tik leis pandemijos sąlygotos aplinkybės.