Baltarusijos atsisakymas bendradarbiauti su ENSREG – absoliučiai netoleruotinas, sako D. Kreivys

Data

2020 12 16

Įvertinimas
0
attention-303861_960_720.png

„Baltarusija ir toliau ignoruoja branduolinės saugos bei aplinkosaugos standartų reikalavimus, ir tai yra absoliučiai netoleruotina“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys, komentuodamas Baltarusijos pusės atsisakymą bendradarbiauti ir atšauktą Europos branduolinės saugos reguliuotojų (ENSREG) misiją į Astravo AE.

„Mums žinoma apie daugybinius veiklos incidentus nuo Astravo paleidimo pradžios. Dauguma tarptautinių ekspertų rekomendacijų taip ir neįgyvendinta, ir tai kelia tiesioginę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, visuomenės ir žmonių sveikatai, – sako ministras. – Todėl visos mūsų priemonės, tokios kaip nesaugios elektros neįsileidimas į LT rinką, rezervo nesuteikimas, yra būtinos ir teisingos“.

Pasak D. Kreivio, Lietuva ir toliau sieks, kad nesaugios atominės elektrinės Lietuvos pasienyje nebūtų eksploatuojamos. Ministras taip pat ragina Europos Komisiją nedelsiant pateikti pasiūlymą dėl ES lygio mechanizmo nesaugios elektros importo stabdymui pagal gruodžio 11 d. Europos Vadovų tarybos gaires, tačiau pabrėžia, jog Lietuvos žmonių saugumą užtikrinti galima tik tada, kai Astravas neveiks.

Lapkričio 3-ąją pradėjusi veikti Astravo AE jau buvo susidūrusi su gedimais ir darbo trikdžiais, kurie rodo nepakankamą įrangos bei statybos darbų kokybę. ES ekspertų paskelbtos saugos gerinimo rekomendacijos taip ir nebuvo įgyvendintos.