Žygimantas Vaičiūnas: intensyvėjantis ES ir JAV bendradarbiavimas SGD srityje - galimybė Lietuvai

Data

2019 05 02

Įvertinimas
1
Ministras SGD forumas ES-JAV.jpg

Šiandien (gegužės 2 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo Briuselyje vykusiame aukšto lygio ES ir JAV verslo energetikos forume. Pirmasis tokio lygio prestižinis renginys, kurį atidarė už energetiką atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Arias Cañete ir JAV energetikos sekretorius Rickas Perry, buvo skirtas ES ir JAV bendradarbiavimui suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) prekybos srityje stiprinti.

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas dalyvavo ministrų diskusijoje, kurioje kalbėta apie infrastruktūrinius sprendimus, kurie leistų didinti ES valstybių narių prieigą prie globalios SGD rinkos. JAV energetikos sekretoriaus Rick‘o Perry kvietimu Ž. Vaičiūnas taip pat dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje, skirtoje JAV SGD eksporto į ES galimybėms aptarti. Energetikos ministras taip pat kalbėjo apie Lietuvos patirtį ir artimiausius planus, susijusius su Klaipėdos SGD terminalo veikla, taip pat dvišalio Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo galimybes, kurias suteikia SGD terminalas Klaipėdoje.

Energetikos ministro Ž. Vaičiūno teigimu, sprendimas įsigyti SGD laivą-saugyklą daro Lietuvą patrauklia ir patikima partnere SGD tiekėjams iš JAV ilgalaikėje perspektyvoje. Gerai išvystyta infrastruktūra kartu su dujotiekio jungtimi tarp Lietuvos ir Lenkijos (bus baigta 2021 m.) sudaro palankias sąlygas per Klaipėdos terminalą importuojamų SGD paskirstymui visame regione.

„ES ir JAV užsibrėžusios tikslą stiprinti strateginį bendradarbiavimą SGD prekybos srityje ir Lietuvai tai yra svarbu tiek energetinio saugumo, tiek kainų konkurencingumo prasme. Tam dabar yra pats geriausias laikas, kadangi dujų gavyba Europoje mažėja, o paklausa auga. Šiuo metu itin aktualus tampa klausimas, kiek būsimo dujų importo trūkumo ES sugebės užpildyti SGD importas iš JAV kaip atsvara didėjančiam dujų srautui iš Rusijos“, - sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas. 

Skaičiuojama, kad dėl didėjančios dujų paklausos iki 2025 m. Europoje susidarys apie 100 milijardų kubinių metrų per metus siekiantis dujų importo trūkumas.

JAV yra daugiausia gamtinių dujų išgaunanti valstybė pasaulyje, o ES po JAV yra antroji didžiausia gamtinių dujų vartotoja, kurios ateities energetikos strategijoje SGD užima svarbią vietą, kadangi tai yra švariausias iškastinis kuras.

EK skaičiavimais,  iki  2022 m. 23 ES valstybės narės turės prieigą prie globalios SGD  rinkos. 2019 m. ES šalims teko daugiau nei  trečdalis (35 proc.) viso JAV SGD eksporto. Skaičiuojama, kad iki 2023 m. SGD iš JAV kiekį galima būtų padvigubinti – nuo 3,3 milijardų kubinių metrų dujų iki 8 milijardų.

Šiuo metu ES esantys SGD importo pajėgumai siekia 156 mrld. m3 gamtinių dujų per metus. Esami SGD terminalai būtų pajėgūs patenkinti apie 40 proc. ES dujų vartojimo poreikių.

2018 m. SGD terminalai Europoje vidutiniškai buvo išnaudojami 30 proc. pajėgumų – importuota apie 50 mlrd. m3 gamtinių dujų, tai sudarė apie 12 proc. viso ES dujų importo.

Tarptautinė Energetikos Agentūra prognozuoja, kad iki 2025 m. SGD pavidalu tiekiamų gamtinių dujų apimtys taps didesnės nei įprastai dujotiekiais eksportuojamų gamtinių dujų apimtys.

Stiprinti ES ir JAV strateginį bendradarbiavimą energetikos srityje buvo sutarta 2018 metų liepos 25 d. įvykusiame Europos Komisijos pirmininko Jeanas-Claude'o Junckerio ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikime.