Vyriausybė pritarė tiesioginių dvišalių biokuro sandorių pokyčiams – bus lanksčiau ir greičiau

Data

2019 05 29

Įvertinimas
0
wood-334549_1920.jpg

Gegužės 29 d. Vyriausybė priėmė Energetikos ministerijos parengtą nutarimo pakeitimą, kuriuo nustatomos palankesnės sąlygos šilumos gamintojams sudaryti tiesioginius dvišalius biokuro įsigijimo sandorius. 

Šis nutarimas papildo nuo birželio 1 d. įsigaliosiančią tvarką, pagal kurią visi šilumos aukciono dalyviai, įsigydami šilumos gamybai reikalingą biokurą, turi teikti pirmenybę prekybos biokuru biržai „Baltpool“.

Naujojoje tvarkoje numatyta teisė sudaryti dvišalius (užbiržinius) sandorius, kai jais perkamo biokuro kaina yra mažesnė už vidutinę biržos kainą. Tokiu būdu panaikinama galimybė užbiržiniais sandoriais didinti biokuro kainą, o šilumos gamintojams sudaromos vienodos sąlygos konkuruoti ne tik šilumos aukcionuose, bet ir įsigyjant šilumos energijai gaminti reikalingą biokurą.

Priimti pakeitimai supaprastins sąlygas bei sutrumpins kai kuriuos terminus, kas leistų greičiau sudaryti ekonomiškai naudingesnius tiesioginius dvišalius sandorius.

Neskelbiamų derybų būdu sudaromų sandorių pirkimų vertė padidinta iki 10 tūkst. eurų, jei bendra pirkimų vertė per vienerius metus neviršija 5 proc. bendros gamintojo įsigyjamos energijos išteklių pirkimo vertės. Taip pat sukurtos galimybės sudaryti sandorius be vertės apribojimų, jei biokuras iš tiekėjų perkamas daugiau kaip 15 proc. mažesne kaina už biokuro biržos kainą.

Taip pat šilumos gamintojams nebereikės skelbti informacijos savo interneto svetainėse apie įsigyjamo biokuro kainas bei kitas detales – tai centralizuotai atliks biokuro biržos operatorius.

Priimtas nutarimo pakeitimas sudarys sąlygas formuoti realią vidutinę biokuro biržos kainą, kuri užtikrins skaidrią konkurenciją ir pagrįstą šilumos kainą vartotojams.

Tikimasi, kad nauja tvarka prisidės prie to, kad rinkoje būtų išvengta staigių biokuro kainų šuolių kaip praėjusią vasarą, o tai savo ruožtu prisidės prie stabilios ne tik biokuro, bet ir šilumos kainos. Tai naudinga ne tik šilumos vartotojams, bet ir įmonėms, kurios galės nuosekliau planuoti ateities veiklą.

„Baltpool“ duomenimis, pasinaudodami palankia situacija biržoje ir sumažėjusiomis biokuro kainomis, šilumos gamintojai jau įsigijo ketvirtadalį reikiamo kuro žiemai, o kai kurie regionai užsitikrino jau virš 70 proc. reikiamo kiekio. Ilgalaikių biokuro tiekimo sandorių kainos šiemet yra maždaug trečdaliu mažesnės nei praėjusiais metais.