header image

Vilniaus licėjuje įrengtos modernaus apšvietimo sistemos – racionalaus elektros vartojimo pavyzdžiai

Data

2011 12 14

Įvertinimas
0
Vilniaus licėjuje įrengtos modernaus apšvietimo sistemos – racionalaus elektros vartojimo pavyzdžiai
Vilniaus licėjuje įrengtos modernaus apšvietimo sistemos – racionalaus elektros vartojimo pavyzdžiai
Baigiantis 2011 m. projektui „Tiek, kiek reikia MOKYKLAI“, Vilniaus licėjuje AB LESTO pristatė racionalaus elektros vartojimo rezultatus. Trijose licėjaus klasėse įrengtos modernaus apšvietimo sistemos, kurios leidžia žymiai racionaliau vartoti elektros energiją: taupomos lėšos elektrai, licėjaus moksleiviams ir mokytojams sudaromos tinkamos sąlygos dirbti. Projekto iniciatorių teigimu, atnaujinus apšvietimą ir elektros ūkį, galima sutaupyti vidutiniškai 50 proc. išlaidų elektrai.

Projektas „Tiek, kiek reikia“ sukurtas ugdyti gyventojų racionalaus elektros energijos vartojimo įpročius. Didžiausias dėmesys šiemet skirtas švietimo įstaigoms – mokykloms. Pastebėjęs didelio elektros energijos suvartojimo tendencijas šiose įstaigose, LESTO nusprendė išsiaiškinti priežastis atliekant elektros suvartojimo tyrimą.

Atrinkti mokyklas tyrimui padėjo Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai. Iš didžiulio sąrašo buvo išskirtos  tipinės, suvartojančios daug elektros energijos, turinčios panašų moksleivių kiekį ir plotą mokyklos. Vilniaus licėjus buvo viena iš trijų mokyklų, atrinktų dalyvauti projekte. Pasitelkus profesionalų pagalbą – AB „City Service“ specialistus – šių metų gegužės-birželio mėnesiais Vilniaus licėjuje ir kitose mokyklose buvo atliktas elektros energijos suvartojimo ir elektros ūkio būklės vertinimas.

Tyrimo rezultatai parodė, kad daugiausia elektros suvartojama apšvietimui, naudojant šiuolaikinių poreikių ir techninių reikalavimų nebeatitinkančias elektros sistemas bei energijos netaupančius šviestuvus. Specialistų teigimu, atnaujinus apšvietimą ir elektros ūkį, galima sutaupyti vidutiniškai 50 proc. išlaidų elektrai.

Tyrime dalyvavusioms mokykloms buvo įteiktos išsamios studijos apie elektros ūkio būklę ir rekomendacijos, nuo ko pradėti vykdyti rekonstrukcijos ar remonto darbus, kaip optimizuoti elektros suvartojimą. Po tyrimų visose mokyklose nutarta įrengti pavyzdinio apšvietimo sistemas. Šiems darbams pasitelkta apšvietimo ir elektros instaliacijų profesionalų pagalba – prie projekto prisidėjo AB „City Service“ ir „Osram“, „Philips“ ir „SLO Lithuania“.

Vilniaus licėjus įkurtas buvusiose gamybinėse patalpose nuo 1995 metų. Daugelį metų licėjaus patalpose buvo naudojami masyvūs neekonomiški ir ugdymo įstaigų patalpoms nepritaikyti šviestuvai. Įgyvendinant projektą „Tiek, kiek reikia MOKYKLAI“, naujos apšvietimo sistemos buvo įdiegtos trijuose prasčiausios apšvietimo būklės kabinetuose. Modernų, šiuolaikinį higienos normas atitinkantį apšvietimą kabinetuose įrengė kompanija „Osram“, sistemas padėjo įdiegti didmeninė elektrotechnikos įrenginių bendrovė „SLO“, tiekdama visas instaliavimui reikalingas priemones ir medžiagas, „City Service“ atliko sistemų montavimo ir instaliavimo darbus. Vilniaus licėjus į galimybę pasikeisti apšvietimą kabinetuose pasižiūrėjo atsakingai ir ūkiškai – prieš pakabinant „Osram“ šviestuvus senas lubas pakeitė naujomis – pakabinamomis.

„Vilniaus licėjuje vasarą atliktos studijos rezultatai nedžiugino – apšvietimo sistema daugelyje klasių buvo nesubalansuota, toje pačioje patalpoje apšvietimo lygis skyrėsi net kelis kartus. Todėl dabar smagu pamatyti iš esmės pasikeitusią situaciją. Kaip patvirtino licėjaus direktorius, dabar apšvietimo sistema sutvarkytose klasėse – subalansuota, elektros vartojama tik tiek, kiek reikia ir taip, kaip reikia“, – sakė Gytis Janušauskas, AB „City Service“ Inovacijų ir energetinio efektyvumo grupės vadovas. Pasak jo, tikėtina, kad remiantis šio projekto pavyzdžiais švietimo bei ugdymo įstaigas valdančios institucijos įsitikins, jog užtenka kelių racionalių sprendimų, kad būtų pasiektas maksimalus elektros vartojimo efektas: ne tik taupomos lėšos ir sudaromos tinkamos sąlygos mokytis, bet svarbiausia, kad moksleivių  sąmonėje auginamas racionalaus išteklių vartojimo grūdas.

„Kas džiugina labiausiai – sistemos galimybės reaguoti į žmonių buvimą patalpoje. Jei kuriame nors suole mokiniai nesėdi, lempos virš jo ir nedega. Arčiau langų esančios lempos šviečia silpniau, klasių gilumoje – ryškiau, taip nuolat palaikydamos optimalų apšvietimą patalpose ir tausodamos elektros energiją“, – sakė Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

Pristatant projekto „Tiek, kiek reikia MOKYKLAI“ rezultatus Vilniaus licėjuje įvyko baigiamasis projekto renginys ir „Protų mūšis“ energetikos tema, kuriame dalyvavo net 20 komandų. Moksleiviai dalyvavo ir plakatų, skirtų elektros energijos tausojimui, konkurse. Nugalėtojai paaiškėjo po trijų turų azartiškos kovos, apdovanotos šešios komandos. Pagrindinį prizą – bilietus į vandens atrakcionų parką – dovanojo projekto partneriai AB „City Service“. Antrojo prizo laimėtojus apdovanojo „Osram“, likusias  – LESTO.

Daugiau informacijos apie projektą - www.tiekkiekreikia.lt