Tokijuje pasirašytas memorandumas stiprins Lietuvos ir Japonijos ryšius energetikoje

Data

2019 10 23

Įvertinimas
1
dsc_1960.jpg

Siekiant skatinti glaudesnius ryšius energetikoje, šiandien (spalio 23 d.) Tokijuje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Japonijos ekonomikos, prekybos ir pramonės ministras  Sugawara Issu pasirašė bendradarbiavimo susitarimą. Dvišale sutartimi, kuri pasirašyta dalyvaujant Prezidentui Gitanui Nausėdai, bus siekiama aktyvesnio praktinio bendradarbiavimo energetikos projektuose.

Lietuva ir Japonija sieks stiprinti bendradarbiavimą branduolinių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo srityse, inicijuoti ir plėtoti bendrus atsinaujinančiųjų energijos šaltinių (saulės, vėjo ir biomasės), energijos taupymo, saugojimo ir kaupimo technologijų projektus. Dar viena bendradarbiavimo kryptis – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) rinka, kadangi abiem šalims yra svarbus konkurencingos, lanksčios ir skaidrios pasaulinės SGD rinkos kūrimas ir funkcionavimas.

Naujausias Lietuvos ir Japonijos praktinio bendradarbiavimo pavyzdys – Baltijos šalių ir Japonijos  perdavimo sistemos operatorių pradėtas bendradarbiavimas. Šis bendradarbiavimas pradėtas siekiant įgyvendinti tam tikrus techninius sprendimus, kurie reikalingi prijungiant Baltijos šalių elektros tinklus darbui sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos elektros energetikos sistema. Tai  ilgalaikėje perspektyvoje leis inovatyviomis priemonėmis užtikrinti sistemos dažnio stabilumą ir palengvins atsinaujinančių energijos šaltinių integraciją.

„Džiugu, kad lygiai prieš metus iškelta Japonijos ir Lietuvos bendradarbiavimo idėja sinchronizacijos projekte įgavo konkretų pavidalą. O šiandien dvišaliai santykiai sustiprinti susitarimu, kuriuo išplečiame bendradarbiavimą į sinchronizacijos, atsinaujinančios energetikos, energijos kaupimo technologijų sritis. Abi pusės yra suinteresuotos praktiniais ryšiais energetikoje. Lietuva įgyvendina svarbius ir sudėtingus energetinius projektus, kuria inovacijoms palankią aplinką, todėl būtent Lietuvoje galima pritaikyti pažangias Japonijoje kuriamas technologijas. Mūsų kompanijos, sukaupusios solidžią patirtį, kuriančios inovacijas ir aktyviai dalyvaujančios ES rinkoje, gali tapti patikimais partneriais Japonijos verslui įsitvirtinant tiek regiono, tiek ES energetikoje“, sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Vizito Japonijoje metu energetikos ministras susitiks su Japonijos didžiųjų energetikos kompanijų „Toshiba“, „Hitachi“, „Panasonic”, „Tepco“ atstovais. Juose Ž. Vaičiūnas pristatys naujas galimybes japonų investicijoms Lietuvoje, kurias atveria dinamiškai ir sparčiai besivystantis atsinaujinančios energetikos sektorius. Taip pat bus kalbama apie Ignalinos atominės elektrinės uždarymą ir artėjančius sudėtingiausius darbus – reaktorių išmontavimą.