Tarptautinėje konferencijoje Berlyne – dėmesys energetikos pertvarkai
Berlyno energetinės transformacijos dialogo konferencija
Kovo 18 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo Berlyne, Vokietijoje, vykusioje 11-ojoje Berlyno energetinės transformacijos dialogo konferencijoje (angl. „11th Berlin Energy Transition Dialogue 2025“) ir pasisakė panelinėje diskusijoje tema „Pasaulinė energetikos pertvarka tarp tarptautinio bendradarbiavimo ir konkurencijos“.
„Lietuvoje energetika yra strateginis prioritetas, dėl to nuėjome ilgą, tačiau sėkmingą kelią – po 65 priklausomybės metų, šiemet sukūrėme savo energetikos nepriklausomybę. Taip pat 2022 m. Lietuva buvo pirmoji ES šalis, atsisakiusi importuoti rusiškas dujas, įskaitant SGD, naftą ir elektrą. Tai buvo ne tik geopolitinis sprendimas, bet ir investicija į ilgalaikį tiekimo saugumą bei konkurencingą rinką. Mūsų patirtis rodo, kad net ir mažos valstybės gali sėkmingai diversifikuoti energijos tiekimą ir pasiekti visišką nepriklausomybę, jei tai tampa aiškiu nacionaliniu prioritetu“, – diskusijos metu kalbėjo ministras.
Konferencijos metu buvo diskutuojama apie tai, kad spartėjanti energetikos pertvarka reikalauja stabilių energijos rinkų, atsparių tiekimo grandinių ir tarptautinio bendradarbiavimo. Valstybėms siekiant subalansuoti savo energijos poreikius ir atsakomybę už aplinkos apsaugą, energetikos ateitį lemia tiek bendradarbiavimas, tiek konkurencija. Dabartiniai pokyčiai energetikos sektoriuje yra siejami su geopolitine situacija, neatidėliotinu poreikiu švelninti klimato kaitą, technologine pažanga ir vartotojų poreikių pokyčiais, kuriuos stiprina ekonominis investicijų į atsinaujinančią energiją patrauklumas.
Energetikos ministras akcentavo, kad labai svarbu diversifikuoti tiekimo grandines ir mažinti priklausomybę nuo kitų šalių dėl svarbiausių medžiagų ir įrangos bei sukurti tinkamus finansavimo mechanizmus, kurie padėtų padengti pradines atsinaujinančios energijos projektų išlaidas.
„Konkurencija yra laisvos rinkos pagrindas – ji skatina inovacijas, efektyvumą ir augimą. Energijos pertvarkos kontekste konkurencija gali lemti reikšmingus proveržius švarios energijos technologijose ir mažesnes kainas. Svarbu užtikrinti sąžiningą konkurenciją, laikytis tarptautinės prekybos teisės, balansuoti tarifus ir subsidijas, kad būtų išlaikytas atsinaujinančios energijos produktų konkurencingumas pasaulinėje rinkoje. Šalių bendradarbiavimas yra būtinas – nors konkurencija yra svarbi, sprendžiant pasaulinius iššūkius“, – sakė Ž. Vaičiūnas.
Lietuvoje energetikos politika laikoma nacionalinio saugumo klausimu. Siekdama užtikrinti tiekimo saugumą, Lietuva įgyvendino daugybę svarbių energetikos infrastruktūros projektų, kurie padėjo diversifikuoti dujų ir elektros tiekimą. Siekiama, kad jau 2028 m. visa elektros energija būtų pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių ir Lietuva taptų visiškai savarankiška.
„Atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ir vėjo – plėtra kartu su lankstumo priemonėmis, tokiomis kaip energijos kaupimo sistemos, išlieka pagrindinė Lietuvos energetikos politikos prioritetų dalis. Lietuva jau pasiekė reikšmingą pažangą. Elektros gamyba padidėjo 75 proc. ir sudarė 45 proc. viso elektros energijos poreikio. Kitas ne mažiau svarbus prioritetas – Baltijos šalių regiono kritinės energetinės infrastruktūros apsauga, energetikos sistemos atsparumo ir saugumo stiprinimas tiek jūroje, tiek sausumoje“, – sakė ministras.
Berlyno energetinės transformacijos dialogo konferencija – nuo 2015 m. kasmet vykstanti konferencija, skirta diskusijoms apie energetikos transformaciją. Joje susirenka politikos formuotojai, verslo atstovai, akademikai ir pilietinės visuomenės nariai iš viso pasaulio, siekdami rasti bendrus sprendimus spartesnei žaliosios energijos plėtrai. Šių metų konferencija akcentavo investicijų mobilizavimą į atsinaujinančią energiją ir žaliąjį augimą.
Atnaujinimo data: 2025-03-18
Taip pat skaitykite:
Visuomeninis tiekimas – jautriausiems elektros energijos vartotojams
Gamtinių dujų įstatymo pakeitimai užtikrins aiškesnes prijungimo sąlygas
Moksleiviams pristatomas edukacinis filmas apie energetiką
Energetikų diena: nuo pirmosios lemputės iki Lietuvos energetinės nepriklausomybės
Nuo balandžio 22 d. – kvietimas teikti paraiškas paskoloms energijos kaupimo įrenginiams