Susitikime su Ukrainos atstovais pristatyta Lietuvos pažanga energetikos sektoriuje

Data

2019 10 24

Įvertinimas
1
20191023.jpg

Energetikos ministerijoje viceministras Rytis Kėvelaitis susitiko su Ukrainos Rados delegacija.  Susitikime svečiams pristatyta Lietuvos energetikos sektoriaus transformacija – intensyvi atsinaujinančių energijos išteklių plėtra ir ambicingi tikslai pereinant prie žaliosios energetikos, mažinant energijos importą. Šių tikslų įgyvendinimas prisidės prie Klimato kaitos stabdymo ir užtikrins Lietuvos energetinį saugumą.

Pasak viceministro R. Kėvelaičio, pagal atsinaujinančios energetikos plėtros tempus ir žaliosios energetikos ambicijas ateičiai Lietuva yra tarp lyderių ES. Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje įtvirtintas tikslas – iki 2050 metų iš atsinaujinančių išteklių gaminti 80 proc. visos Lietuvoje suvartojamos energijos, 100 proc. elektros energijos ir 100 proc. centriniam šildymui reikalingos energijos.

Pavyzdžiui, dar 2012 m. 70 proc. centriniam šildymui Lietuvoje naudojamos energijos sudarė dujos, o jau kitais metais ši dalis bus vos 30 proc.  Ženkliai išaugus biokuro daliai šildymo sektoriuje, sukūrus konkurencingą biokuro biržą, šildymo kainos vartotojams sumažėjo apie 40 proc. Viceministras pažymėjo, kad labai panašią, gerai išplėtotą centrinio šildymo sistemą turi ir ukrainiečiai, todėl jie gali sekti Lietuvos pavyzdžiu.

„Lietuva ir Ukraina turi daug istorinių panašumų, todėl susiduria su panašiais iššūkiais. Džiaugiamės galėdami pasidalinti Lietuvos patirtimi atsinaujinančių energijos išteklių vystymo ir energijos efektyvumo skatinimo srityse. Šiose srityse sau keliame itin ambicingus tikslus, kuriuos sėkmingai įgyvendiname. Tikiuosi, kad mūsų šalių bendradarbiavimas tik intensyvės, o Lietuvoje vystomi projektai galės būti adaptuojami Ukrainoje“, – susitikime kalbėjo viceministras.  

Ukrainos atstovams taip pat buvo pristatytos pagrindinės priemonės didinant iš atsinaujinančių išteklių pagaminamos elektros kiekį – technologiškai neutralūs aukcionai ir gaminančių vartotojų skatinimas.

Svečius itin sudomino spalio pradžioje Lietuvoje pradėtas taikyti virtualių saulės elektrinių modelis. Šis modelis leidžia vartotojams pasigaminti jiems reikalingą elektros energiją geografiškai skirtingose vietose, pavyzdžiui,  įsirengti elektrinę sodyboje užmiestyje, o pagamintą elektrą suvartoti bute miesto centre. Tie, kurie neturi galimybių įsirengti nuosavos saulės elektrinės, galės sau reikalingą saulės galią išsipirkti arba išsinuomoti jėgainių parkuose. Rados atstovai taip pat domėjosi Lietuvos teisine baze, reglamentuojančia atsinaujinančią energetiką ir valstybės paramos tokios energijos gamybai modeliu. Sutarta, kad tęsiant dvišalį bendradarbiavimą Lietuva intensyviai dalinsis patirtimi ir gerąja praktika su kolegomis Ukrainoje.

Ukrainos Rados delegacija Lietuvoje vieši spalio 21-24 d. Vizito metu taip pat suplanuoti susitikimai su  energetikos įmonėmis AB „AmberGrid“, AB „Litgrid“, Lietuvos saulės energetikos klasterio atstovais.