Šilumos ūkio pertvarka - mažesnės sąskaitos už šildymą

Data

2011 10 10

Įvertinimas
0
Šilumos ūkio pertvarka - mažesnės sąskaitos už šildymą
Šilumos ūkio pertvarka - mažesnės sąskaitos už šildymą
Pirmadienis, spalio 10 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kurios dar šiemet leis sumažinti šilumos kainą, išspręs šilumos punktų valdymo problemas, o vartotojams garantuos teisę pasirinkti, kiek šilumos jie nori pirkti iš šilumos tiekėjo.

Šalies vadovės teigimu, su šilumos ar jos gamybai naudojamo kuro tiekėjais susiję asmenys rūpinosi ne namo gyventojų interesais, ekonomiškesniu šildymu, o atvirkščiai - buvo suinteresuoti kuo didesniu, neretai netgi realių gyventojų poreikių neatitinkančiu vartojimu. Tokia praktika, pasak Prezidentės, turi baigtis.

„Vartotojų interesai buvo pamiršti, kai tie patys asmenys ir teikė šilumą, ir reguliavo šilumos punktų darbą - sprendė, kiek šilumos perka vartotojai. Išskaidžius šilumos paslaugų teikimą, situacija pasikeis iš esmės", - sakė Prezidentė.

Priėmus pakeitimus į šilumos kainą nebegalės būti įtraukiamos šilumos punktų priežiūros sąnaudos. Vien dėl šio pakeitimo šilumos kaina didžiajai daliai gyventojų (kai šilumos punktai priklauso šilumos tiekėjui) atpigs. Pavyzdžiui, Vilniaus ir Kauno gyventojai turėtų gauti 5 proc. mažesnes sąskaitas.

Įsigaliojus Prezidentės inicijuotoms pataisoms pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoju nebegalės būti šilumos tiekėjai ir susiję su šilumos tiekėju asmenys. Be to, šilumos tiekėjas nebegalės reguliuoti (nuotoliniu ar kitu būdu) namo šilumos punkto įrenginių darbo, tą galės daryti tik pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas arba įgaliotas gyventojų atstovas. Tai reiškia, kad šilumos tiekėjas negalės paveikti šilumos suvartojimo name ir daugiabučių gyventojai galės patys spręsti, kiek šilumos jiems reikia, ir taip susimažinti gaunamas sąskaitas už šildymą.

Šalies vadovės inicijuotos Šilumos ūkio įstatymo pataisos įsigalios nuo lapkričio 1 dienos. Prezidentė ragina žmones būti aktyvius ir patiems kuo greičiau pasirinkti ar reikalauti, kad namo administratorius parinktų prižiūrėtoją, nesusijusį su šilumos tiekėjais, ir kaip galima greičiau pasinaudoti įstatymo pataisų teikiama nauda.

Prezidentė tikisi, kad Seimas netrukus pritars ir kartu pateiktoms Civilinio kodekso pataisoms, kuriomis siūloma daugiabučių namų administratorius atskirti nuo komunalinių paslaugų teikėjų. Tai sudarys geresnes sąlygas visiems gyventojams labiau kontroliuoti daugiabučių namų administratorius bei komunalinių paslaugų sąskaitas.

Šios įstatymo pataisos - tik pirmasis žingsnis, pertvarkant šalies šilumos ūkį. Prezidentės iniciatyva bus rengiami ir kiti ilgalaikes šilumos kainų mažinimo priemones numatantys įstatymų projektai.


2011-10-10, Prezidentės spaudos tarnyba