header image

Rokas Masiulis ES energetikos ministrų taryboje pabrėžė stipraus regioninio bendradarbiavimo svarbą

Data

2016 12 06

Įvertinimas
0
european-commission.jpg

Gruodžio 5 d. Briuselyje vykusiame Energetikos tarybos posėdyje energetikos ministras Rokas Masiulis pabrėžė stipraus regioninio bendradarbiavimo svarbą dujų tiekimo saugumo klausimais ir akcentavo ES aktyvaus įsitraukimo būtinybę Astravo branduolinės elektrinės saugumo klausimu.

Briuselyje energetikos ministrai aptarė siūlomus Dujų tiekimo saugumo reglamento pakeitimus, ieškodami sutarimo dėl regioninio bendradarbiavimo, komercinių sutarčių pateikimo ir valstybių narių tarpusavio solidarumo krizės atveju. 

Ministras akcentavo būtinybę aiškiai apibrėžti regionus pagal egzistuojančią ar planuojamą gamtinių dujų infrastruktūrą ir užtikrinti regioninių priemonių privalomumą.

„Norėdami sukurti atsparią Energetikos Sąjungą, turime pereiti nuo nacionalinio prie regioninio požiūrio, bendradarbiauti ir sutarti dėl bendrų sprendimų. Baltijos šalys kartu su Suomija savarankiškai atliko regioninį rizikų vertinimą ir rengia atitinkamus planus. Todėl mums bet koks atsitraukimas nuo jau pasiektų ir praktiškai veikiančių regioninio bendradarbiavimo sistemų būtų didelis žingsnis atgal“, - kalbėjo R. Masiulis. 

Ministrų taryboje pasiektas sutarimas dėl stipresnio regioninio bendradarbiavimo, kuris remtųsi regionais, suformuotais pagal dujų tiekimo saugumo rizikas.

Atsakant į Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai metu 2013 m. priimtą tarybos ataskaitą dėl ES energetikos politikos išorės dimensijos, ES tarybai pirmininkaujanti Slovakija pateikė pažangos šioje srityje apžvalgą.

„ES pirmiausia turi užtikrinti šaltinių, tiekėjų ir kelių diversifikaciją, ypač įvertinant „Nord Stream II“ projekto rizikas, bei užtikrinti, kad visi trečiųjų šalių tiekėjai, veikdami ES teritorijoje, laikytųsi ES teisės. Vienas aktualiausių uždavinių ES išorės santykiuose – užtikrinti branduolinės energetikos saugumą savo kaimynystėje. ES turi stiprių politinių svertų, kad paveiktų kaimynines šalis ir šie svertai turėtų būti tinkamai panaudojami, pirmiausia – Baltarusijoje statomos Astravo branduolinės elektrinės atžvilgiu“, – akcentavo R. Masiulis. Ministras pabrėžė, kad Europos Komisijos aktyvumas ir ES valstybių narių pozicijos vieningumas yra kertiniai elementai užtikrinant savo piliečių saugumą.

Energetikos ministrų pietų metų aptartas lapkričio 30 d. Europos Komisijos patvirtintas „Švarios energijos paketas“ („Clean Energy for All Europeans”), kurį sudaro pasiūlymai dėl energijos vartojimo efektyvumo, atsinaujinančios energijos, energijos rinkos modelio, elektros energijos tiekimo saugumo ir Energetikos Sąjungos valdymo sistemos.

Prie kitų klausimų pirmininkaujanti šalis pateikė informaciją apie esamą situaciją derybose dėl energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamento bei dėl sprendimo dėl keitimosi informacija apie tarpvyriausybinius susitarimus peržiūros.


Daugiau informacijos – 
Andrius Jovaiša
Vyriausiasis specialistas komunikacijai
Tel. +370 706 64870, mob. tel. +370 684 53957
El.p. [email protected]