R. Masiulis Energetikos taryboje pabrėžė energetinio saugumo svarbą

Data

2015 11 27

Įvertinimas
0
IMG_4250.jpg

2015 m. lapkričio 26 d. energetikos ministras Rokas Masiulis dalyvavo Energetikos taryboje, Briuselyje. Tarp svarbiausių energetikos ministrų tarybos klausimų – Energetikos Sąjungos pažangos apžvalga bei Tarybos išvados dėl Energetikos Sąjungos valdymo sistemos sukūrimo.

Ministrų tarybos metu pristatyta pirmoji Energetikos Sąjungos ataskaita, kurioje buvo pabrėžta ir Baltijos šalių pažanga energetikos sektoriuje. „Ataskaitoje akcentuojamas SGD terminalas Klaipėdoje, susitarimas dėl Lietuvos – Lenkijos dujų jungties (GIPL), „NordBalt“ ir „LitPol Link“ jungčių užbaigimas bei Baltijos šalių bendras strateginis tikslas sinchronizuoti elektros sistemas su kontinentinės Europos tinklais – tai yra kertiniai elementai Lietuvai ir visoms Baltijos šalims, be kurių neįmanoma sukurti Energetikos Sąjungos“, - teigė energetikos ministras R. Masiulis.

„Jau gruodžio mėn. pradedamos eksploatuoti elektros jungtys su Švedija ir Lenkija pirmą kartą fiziškai sujungs Lietuvą ir kitas Baltijos šalis su Vakarų Europa ir padidins mūsų sujungiamumą su Skandinavijos šalimis. Tai užtikrins ne tik didesnį energetinį saugumą, bet dėl didesnės konkurencijos naudą pajus ir mūsų vartotojai“, sakė ministras R. Masiulis. 

 „Ataskaitoje paminėtas faktas, jog Lietuva dujų srityje neatitinka infrastruktūros standarto (vadinamosios N-1 taisyklės) jau yra tik istorija, nes šiomis dienomis gavus paskutinius eksploatavimo leidimus dujų jungčiai Klaipėda-Kuršėnai, šis infrastruktūros standartas bus įgyvendintas“, - kalbėjo R. Masiulis tarybos metu. Be to, Klaipėdos-Kuršėnų jungtis didina ne tik Lietuvos, bet ir regiono energetinį saugumą, nes dujomis iš Klaipėdos SGD terminalo šiuo dujotiekiu gali būti aprūpinamos ir Baltijos šalys.

Sveikindamas EK iniciatyvą teikti kasmetines Energetikos Sąjungos ataskaitas ministras R. Masiulis pabrėžė didelę energetinio saugumo klausimo išlaikymo politinėje darbotvarkėje svarbą. Todėl ministras pasiūlė energetinio saugumo klausimą įtraukti ir į 2015 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybos darbotvarkę.

Diskusijoje dėl Europos elektros rinkos modelio, ministras R. Masiulis pabrėžė regioninio bendradarbiavimo svarbą vertinant gamybos pajėgumus ir tiekimo saugumą. Ministras akcentavo, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros sistemų valdymas tebėra vykdomas iš trečiosios šalies, nes esame IPS/UPS sistemoje kartu su Baltarusija ir Rusija. Šią tiekimo saugumo problemą išspręstų Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, todėl šis projektas turi būti įgyvendinamas neatidėliotinai.

Ministrų taryboje taip pat buvo aptartas ir kitas svarbus EK pasiūlymas dėl Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo. Tarybos metu pasiektas bendras požiūris, kaip skatinti efektyvesnių produktų gamybą ir naudoti labiausiai energiją taupančius produktus. Energetikos ministerija gruodžio 1d. planuoja paskelbti viešą konsultaciją dėl Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo. Vartotojai bus kviečiami dalintis pasiūlymais, kaip norėtų būti informuoti apie pakeitimus dėl prekių energetinio efektyvumo ženklinimo.

Pagrindinis Energetikos Sąjungos tikslas yra pašalinti kliūtis tarpvalstybiniam energijos tiekimui ES viduje, padaryti ją mažiau priklausomą nuo importuojamo iškastinio kuro, sumažinti dujų ir elektros sąskaitas bei užtikrinti didesnį atsparumą energijos tiekimo trukdžiams. Energetikos Sąjungos projektas pasiūlytas Europos Komisijos š.m. vasario mėnesį.

Daugiau informacijos:

Birutė Jocaitė

Tel. 8 706 64870,

Mob. tel. 8 684 53957

El.p. birute.jocaite@enmin.lt