header image

Pasirašyta sutartis NordBalt elektros jungties kabelio gamybai

Data

2010 12 17

Įvertinimas
0
Pasirašyta sutartis NordBalt elektros jungties kabelio gamybai
Pasirašyta sutartis NordBalt elektros jungties kabelio gamybai

Šiandien Vilniuje Švedijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatoriai „Svenska Kraftnät“ ir „Litgrid“ pasirašė 270 mln. eurų (932 mln. Lt) vertės sutartį su Švedijos energetikos ir automatikos technologijų bendrove ABB, kuri pagamins ir sumontuos 300 kV HVDC kabelį „NordBalt“ elektros jungčiai. Tarptautinis viešųjų pirkimų konkursas vyko pagal Švedijos viešųjų pirkimų įstatymą.

„Tik procese dalyvavusieji specialistai žino, kiek laiko ir specifinių žinių reikalauja tokio lygio projekto parengimas, tačiau šis darbas buvo padarytas sėkmingai ir laiku. Pradėta atskirų jungties dalių gamyba reiškia, kad „NordBalt“ materializuojasi ir nuo šiol taps vis labiau matomas ir apčiuopiamas. Drauge su kitais vykdomais strateginiais energetikos projektais, šis žingsnis artina mus prie realios energetinės nepriklausomybės,“ – sakė LR Energetikos viceministras Romas Švedas, sveikindamas sutarties pasirašyme dalyvavusius svečius.

Tarptautinė elektros jungtis „NordBalt“ sujungs Baltijos ir Šiaurės Europos valstybių elektros energetikos sistemas. „NordBalt“ tikslas - užtikrinti elektros tiekimo saugumą ir patikimumą, sudaryti technines sąlygas integruoti Lietuvos ir besiformuojančią Baltijos valstybių elektros rinką į bendrą Šiaurės Europos regiono valstybių elektros rinką. Numatoma, kad „NordBalt“ jungties eksploatacija prasidės 2016 metų sausį.

Europos Sąjunga yra patvirtinusi „NordBalt“ projektui 175 mln. eurų finansavimą. Didžioji dalis šių lėšų, 131 mln. eurų, bus panaudota jungties statybai, likusioji dalis – Latvijos elektros perdavimo sistemai stiprinti.

„Litgrid“ šiuo metu vykdo ir tarptautinės elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ projektą. Jungties eksploataciją pradėti numatoma 2015 metų pabaigoje.

Šiemet „Litgrid“ baigia statyti Bitėnų elektros skirstyklą, kurią įjungus, šių metų gruodžio 31 dieną bus pabaigtas Lietuvos elektros energetikos sistemos užžiedinimas.