Paryžiuje pristatyta Lietuvos patirtis gaminančių vartotojų srityje

Data

2019 12 05

Įvertinimas
1
Birolis.jpg

Šiandien (gruodžio 5 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankosi Paryžiuje, kur dalyvauja kas dvejus metus vykstančiame Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) aukšto lygio ministrų forume. Susitikime su TEA vykdančiuoju direktoriumi Fatih Birol aptartas Lietuvos stojimas į šią įtakingą ir svarbią organizaciją.

Ž. Vaičiūnas dalyvavo ministrų diskusijoje apie energetikos ateitį – energijos vartotojų įsitraukimo didinimą ir energetikos skaitmenizaciją. Ši tema sulaukia vis daugiau dėmesio, kadangi vartotojų įgalinimas aktyviai dalyvauti energetikos procesuose laikomas vienu iš svarbiausių veiksnių siekiant klimato neutralumo.

“Lietuva nacionalinėje energetikos strategijoje ypatingą dėmesį skiria aktyviam vartotojų dalyvavimui energetikoje, pradedant nuo galimybių patiems pasigaminti žalią ir švarią elektros energiją ir baigiant išmaniais ir skaitmenizuotais sprendimais, kurie padės gyventojams keisti energijos vartojimo įpročius ir taupiai naudoti energiją. Aktyvūs vartotojai, savarankiškai priimantys sprendimus, smarkiai pakeis ateities energetiką ir mes tam jau dabar turime padėti tvirtą pagrindą”, - kalbėjo energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Ministras akcentavo, kad Lietuvos energetikos strategijoje įtvirtinta, kad 2030 m. 30 proc. elektros energijos vartotojų bus gaminantys vartotojai, tai yra patys pasigamins savo poreikiams elektros energiją, 2050 m. – gaminančių vartotojų bus 50 proc.

Diskusijoje pažymėta, kad siekdama šio tikslo Lietuva sukūrė unikalią nutolusių arba kitaip dar vadinamų virtualių elektrinių sistemą. Kartu yra sukurtos ir finansinio skatinimo priemonės.

„Prieš trejus metus rastus du iššūkius – nepakankamą vietinę elektros gamybą ir neaktyvius vartotojus – pavertėme naujomis galimybėmis tiek valstybei, tiek gyventojams. Sukūrėme sistemą, kuri yra paprasta, patraukli ir leidžia kiekvienam gyventojui turėti nuosavą elektrinę. Tai esminis kelias einant nuo centralizuotos energetikos sistemos prie decentralizacijos“, – diskusijoje pabrėžė Ž. Vaičiūnas.

Susitikime su TEA vykdančiuoju direktoriumi F. Birol ministras aptarė tolimesnį Lietuvos stojimo į TEA procesą. TEA valdyba birželį pritarė Lietuvos prašymui stoti į šią organizaciją.

Priėmimas į šią organizaciją yra tarptautinis valstybės pripažinimas energetikoje. Stojimo procesas įprastai trunka iki penkerių metų, tačiau Lietuva yra pasirengusi kaip įmanoma greičiau įgyvendinti narystės reikalavimus, kad galėtų pasinaudoti TEA narystės nauda. Lietuvai ypač aktualios TEA ekspertinės žinios, kurios leistų spartinti pokyčius energetikoje, ieškoti optimaliausių sprendimų pereinant prie klimatui neutralios energetikos, stiprinant valstybės energetikos inovacijų politiką, didinant energetinį efektyvumą.

“Lietuva yra pasiruošusi kartu su TEA ir jai priklausančiomis valstybėmis ieškoti geriausių sprendimų klimato kaitos iššūkiams atremti. Džiaugiuosi, kad Lietuva jau dabar yra kviečiama į tokio lygio susitikimą ir esame aukštai vertinami už savo pasiekimus, ambicijas ir kryptingą energetikos politiką. TEA yra daugelio būtinų pokyčių energetikoje variklis ir tikiu, kad Lietuva galės ne tik pasinaudoti narystės šioje organizacijoje privalumais, bet ir pati prisidės prie didžiausių šiandienos ir rytdienos iššūkių energetikoje sprendimo“, - sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

1974 m. įkurta TEA priklauso Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO), prie kurios Lietuva prisijungė 2018 m. Ši autoritetinga energetikos institucija vienija 30 valstybių narių, tarp kurių yra pačios stipriausios pasaulio ekonomikos – JAV, Japonija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Austrija, Belgija, Danija, Liuksemburgas, Šveicarija, Nyderlandai bei kitos. Iš kaimyninių šalių TEA priklauso Estija ir Lenkija.