Parengtas Elektros energetikos sistemos savarankiškumo ir patikimumo stiprinimo priemonių planas

Data

2020 10 15

Įvertinimas
0
power-poles-503935_960_720.jpg

Energetikos ministerija parengė ir viešam derinimui teikia elektros energetikos sistemos savarankiškumo ir patikimumo stiprinimo priemonių planą. Jis parengtas įvertinant tai, kad iki Lietuvos elektros energetikos sistemos de-sinchronizacijos nuo IPS / UPS sistemos ir sujungimo su kontinentinės Europos tinklais darbui sinchroniniu režimu yra svarbu ir toliau užtikrinti sistemos patikimą veikimą bei stiprinti atsparumą nuo galimo trečiųjų šalių poveikio.

„Svarbu užtikrinti, kad ne tik sinchronizacijos projektas būtų pabaigtas laiku, bet ir užtikrintas pasirengimas desinchronizacijai nuo rusiškos IPS/UPS sistemos ir kartu nuolat didinamas mūsų elektros energetikos sistemos patikimumas ir savarankiškumas“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Keturiais etapais bus įgyvendintos svarbiausios priemonės, kurios užtikrins elektros energetikos sistemos pasirengimą veikti efektyviai ir patikimai. Plane numatyta įgyvendinti priemones, kurios suteiks galimybes avariniais atvejais užtikrinti patikimą Lietuvos elektros energetikos sistemos veikima gaunant pagalbą iš Lenkijos jau 2021 m. Taip pat bus užtikrintos galimybės Lietuvos elektros energetikos sistemai savarankiškai ir patikimai veikti izoliuotu režimu ir tai daryti sąnaudų ir saugumo aspektais efektyviu būdu.

Tam Elektros energetikos sistemos savarankiškumo ir patikimumo stiprinimo priemonių plane, be elektros perdavimo sistemos infrastruktūros parengimo ir organizacinių valdymo priemonių, siūloma numatyti konkrečias priemones, reikalingas užtikrinti pakankamus vietinius elektros energetikos sistemos pajėgumus, reikalingus izoliuotam elektros energetikos sistemos darbui.

Viena iš esminių Baltijos šalių sinchronizacijos sąlygų, kurias yra nustačiusi Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacija (ENTSO-E), yra Baltijos šalių elektros energetikos sistemų izoliuoto darbo bandymas. Todėl numatoma siekti sutarimo su Estija ir Latvija dėl operatyvesnio priemonių, reikalingų bendram izoliuotam ir patikimam Baltijos šalių sistemų darbui užtikrinti, įgyvendinimo ir jį atlikti anksčiau nei 2024 m.

Elektros energetikos sistemos savarankiškumo ir patikimumo stiprinimo priemonių planas yra glaudžiai susijęs su Sinchronizacijos projekto veiksmų ir priemonių planu ir jie bus įgyvendinami lygiagrečiai, kad būtų užtikrintas Sinchronizacijos projekto įgyvendinimas optimaliais terminais.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia vadinamajame BRELL žiede, kuriame elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Numatyta, kad Baltijos šalys prisijungs prie kontinentinės Europos tinklų ir pradės veikti sinchroniniu režimu su Lenkija, Vokietija ir kitomis kontinentinės Europos valstybėmis ne vėliau kaip 2025 m.