Neformaliame ES energetikos ministrų susitikime – dėmesys energetiniam saugumui ir paramai Ukrainai
Neformalus ES energetikos ministrų susitikimas Varšuvoje (The Chancellery of the Prime Minister / PAP S.A nuotrauka)
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas gegužės 13 d. dalyvavo neformaliame ES energetikos ministrų susitikime Varšuvoje, Lenkijoje. Neformaliame susitikime daugiausiai dėmesio skirta energetinio saugumo stiprinimo klausimams, Ukrainos energetikos infrastruktūros atstatymui, vyko diskusijos dėl Ukrainos ir Moldovos pasirengimo narystei ES.
Perėjimas prie švarių energetikos technologijų ir šių technologijų prieinamumas yra ES energetinio saugumo dalis.
„Svarbus žingsnis skatinant atsinaujinančių energijos išteklių diegimą yra „RePowerEU“ veiksmų planas, kurio vienas iš tikslų – skatinant ES strateginę autonomiją energetikos sektoriuje atsisakyti priklausomybės nuo importo iš rusijos. Sveikiname Europos Komisiją paskelbus ambicingą ir konkretų planą, kaip nutraukti likusį importą iš rusijos iki 2027 m. pabaigos. ES mokėdama už energetinius išteklius rusijai de facto finansuoja jos karą Ukrainoje. Energijos išteklių importo nutraukimas iš rusijos – esminis žingsnis siekiant energetinės nepriklausomybės ir saugumo Europoje“, – sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.
rusijos agresija prieš Ukrainą iš esmės pakeitė ES požiūrį į energetinį saugumą – ES paspartino energijos šaltinių diversifikavimą, padidino energijos vartojimo efektyvumą ir išplėtė švarių technologijų diegimą. Diskusijoje dėl Ukrainos energetikos infrastruktūros atstatymo bei Ukrainos ir Moldovos pasirengimo 2025–2026 m. žiemai, Lietuva pabrėžė, kad išlieka tvirta Ukrainos rėmėja.
„Energijos importas iš rusijos yra netiesioginis rusijos karo prieš Ukrainą finansavimas. Lietuva nutraukė energijos importą iš rusijos de jure ir de facto jau prieš trejus metus. Kviečiame kitas ES valstybes nares sekti mūsų pavyzdžiu. Europos Komisijos pristatytas „REPowerEU“ veiksmų planas numato konkrečius žingsnius kaip to pasiekti. Mes tuo tarpu toliau dėsime visokeriopas pastangas padėti Ukrainai tiek trumpuoju laikotarpiu rengiantis žiemai, tiek atstatant tvarią bei atsparią energetikos sistemą, integruotą į ES energijos rinką, karui pasibaigus. Sveikiname tiek Ukrainos, tiek Moldovos pasiryžimą atkurti, stiprinti ir apsaugoti energetikos sistemas diversifikuojant energijos šaltinius, įskaitant atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą. Esame pasirengę remti abi valstybes šiame kelyje perduodami ne tik įrangą, bet ir ekspertinę patirtį“, – sakė ministras Ž. Vaičiūnas.
Vizito Varšuvoje metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas taip pat susitiko pirmininkavimą ES Tarybai š. m. liepos 1 d. perimančios Danijos energetikos ir klimato ministru Lars Aagaard, Ukrainos energetikos ministru German Galushchenko bei Tarptautinės energetikos agentūros vykdomuoju direktoriumi Fatih Birol. Susitikimo su Tarptautinės energetikos agentūros vykdomuoju direktoriumi F. Birol ministras padėkojo Tarptautinei energetikos agentūrai už skiriamus resursus sprendžiant paramos Ukrainai klausimus bei rengiant Lietuvos energetikos politikos ir gebėjimo reaguoti į nenumatytas situacijas peržiūrą. Lietuva atitinkamai sulaukė pagyrų už lyderystę keliant paramos išlaikymo Ukrainai klausimą ir siekiant energetinės nepriklausomybės. Susitikimo su Danijos energetikos ir klimato ministru L. Aagaard aptarta pirmininkavimo ES Tarybai programa ateinančiam pusmečiui. Ministras pažymėjo tokių klausimų kaip ES finansavimo kritinės infrastruktūros apsaugai ir atsparumui svarbą derybose dėl naujosios Daugiametės finansinės programos, kurios projektas turėtų būtų pristatytas Danijos pirmininkavimo ES Tarybai metu, taip pat veiksmingas ir savalaikis „REPowerEU“ veiksmų plano įgyvendinimas. Susitikimo su Ukrainos energetikos ministru G. Galushchenko metu aptarta situacija šalyje ir paramos poreikiai, ypač ruošiantis ateinančiam žiemos sezonui. Ministras dar kartą patvirtino tvirtą Lietuvos paramą Ukrainai.
Vizito metu Graikijos kvietimu taip pat įvyko Atsinaujinančios energetikos draugų grupės (angl. Friends of Renewables) susitikimas, kurio metu aptartos priemonės, skirtos spartinti atsinaujinančių išteklių plėtrą ir mažinti energijos kainas.
Atnaujinimo data: 2025-05-14
Taip pat skaitykite:
Lietuva ir Vietnamas stiprina bendradarbiavimą energetikos srityje
Lietuva įsigyja antidronines sistemas strateginių energetikos objektų apsaugai
VERT skelbia atnaujintą Jūrinio vėjo parko plėtros konkursą
Savivaldybėse užbaigti gatvių apšvietimo modernizavimo projektai