header image

Ministras Ž. Vaičiūnas: Baltarusijos skuba ir licencijų skaidymas yra nesuderinamas su branduoline sauga

Data

2020 08 07

Įvertinimas
0
IEAE_Imagebank.jpg

Baltarusija paskelbė, kad pradedamas įkrauti branduolinis kuras į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės (BE) bloką, nors iki šiol nėra įgyvendintos tarptautinių institucijų ir nepriklausomų ekspertų rekomendacijos branduolinei saugai užtikrinti. Ministras Žygimantas Vaičiūnas pabrėžia, kad pirmąją atominę elektrinę statanti Baltarusija aplaidžiai žiūrėdama į saugumo klausimos elgiasi neatsakingai ir kelia grėsmę tiek savo, tiek kaimyninių šalių saugumui. 

Pradėtas krauti branduolinis kuras į pirmojo reaktoriaus aktyviąją zoną reiškia, kad prasideda Baltarusijos BE branduolinio reaktoriaus fizikinio paleidimo etapas, kurį sudaro dvi pagrindinės dalys – branduolinio kuro užkrovimo ir reaktoriaus pradinio kritiškumo bandymai. Elektros energijos gamyba prasideda kitame – energetiniame etape, vėliau pradedama pramoninė eksploatacija.  

„Lietuvos pozicija yra aiški, nekintanti ir įtvirtinta įstatyme – elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime, o mūsų energetikos infrastruktūra šios jėgainės poreikiams nebus naudojama. Draudimas patekti elektrai iš trečiųjų šalių į Lietuvos rinką, kaip numatyta teisės aktuose, bus aktyvuotas panaikinant pralaidumus elektros prekybai iš karto, kai tik BE Astrave pradės gaminti elektros energiją. Tam esame pasirengę ir teisiškai, ir techniškai“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Lietuva yra priėmusi įstatymą, kuriame įtvirtinta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios BE. Pagal teisės aktuose įtvirtintą tvarką – nuo elektros energijos BE Astrave gamybos pradžios jungiamųjų linijų pralaidumas komerciniams srautams iš trečiųjų šalių tarp Lietuvos ir Baltarusijos bus lygus 0 MW ir Baltarusijoje pagaminta elektra negalės patekti į Lietuvos rinką.

Kaip numatyta įstatyme, informaciją apie nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią pateiks Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius, gavęs tokią informaciją iš Baltarusijos perdavimo sistemos operatoriaus arba savarankiškai užfiksavęs veikiančių elektros energijos gamybos pajėgumų pokytį Baltarusijos elektros energetikos sistemoje.

Kadangi paskelbta, jog branduolinis kuras pradedamas krauti į reaktorių, šiandien perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ pakartotinai informavo rinkos dalyvius, kad Baltarusijos BE pradėjus gaminti elektros energiją iš karto bus nustatytas nulinis pralaidumas prekybai ant Lietuvos-Baltarusijos sienos.

Lietuva yra priėmusi visus reikalingus teisės aktus, o Lietuvos elektros energetikos sistema yra techniškai parengta užtikrinti, kad Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumai jokia forma negalėtų būti naudojami BE Astrave reikmėms. Apie tai Baltarusija ne kartą buvo informuota –tiek ministerijų, tiek perdavimo sistemos operatoriaus lygiu.

Lietuva laikosi pozicijos, kad Baltarusija privalo įgyvendinti Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) misijų ataskaitų, streso testų metu tarptautinių ekspertų pateiktas rekomendacijas bei išspręsti visus kitus Baltarusijos BE projekto įgyvendinimo aplinkosauginius ir branduolinės saugos užtikrinimo klausimus.

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas apie Baltarusijos veiksmus beatodairiškai skubinant BE paleidimą ir keičiant licencijų išdavimo tvarką vakar kalbėjo su generaliniu direktoriumi R. M. Grossi, taip pat informuota ir Europos Komisija (EK). Pasak ministro, dabartiniame etape reikia principingos tiek TATENA, tiek EK pozicijos, nes negali būti daromi jokie kompromisai branduolinės saugos ir saugumo sąskaita ir būtina aiški jų pozicija, kad Baltarusija negali pradėti Astravo BE eksploatacijos neįgyvendinusi tarptautinių institucijų ir nepriklausomų ekspertų rekomendacijų.