Ministerija pristatys naująjį elektros energiją gaminančių vartotojų plėtros modelį

Data

2019 06 18

Įvertinimas
0
iocenters-2673328_1920.jpg

Birželio 19 d. Energetikos ministerija rinkos dalyvius kviečia į diskusiją, kurios metu bus pristatyta naujas mažosios žaliosios energetikos plėtros modelis. Didžiausias pakeitimas – nuo spalio pradžios atsiras galimybė elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti – kitoje.

Lietuva tapo viena pirmųjų šalių Europoje, įgyvendinusia tokį modelį, kuris leis padidinti elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminančių vartotojų skaičių Lietuvoje.

Viena svarbiausių atsirasiančių naujovių – sudaroma galimybė gyventojams elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminti ir vartoti geografiškai skirtingose vietose. Kitaip tariant, vartotojas galės pasistatyti elektrinę vienoje vietoje, o joje pagamintą energiją vartoti kitoje vietoje.

Šie pakeitimai ypač aktualūs daugiabučių namų gyventojams, kurie galės vartoti elektros energiją, pagamintą nutolusiuose žemės sklypuose įrengtose atsinaujinančius išteklius naudojančiose elektrinėse.

Be to, gyventojai, nebūtinai turės statyti elektrines patys – jie galės įsigyti savo suvartojamą elektros energijos kiekį tenkinančią elektrinės galią iš atsinaujinančios energetikos projektus plėtojančių asmenų – įmonių arba fizinių asmenų.

Taip pat padidinta didžiausia galima atsinaujinančius išteklius naudojančias elektrinių galia. Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, norintys tapti gaminančiais vartotojais galės įsirengti iki 500 kilovatų (kW) galios jėgaines.

Nuo liepos pradžios bus supaprastintos mažų – iki 30 kW – galios elektrinių įrengimo procedūros, atsisakant dalies leidimų bei diferencijuojant elektrinių prijungimo prie elektros tinklų mokestį. Tai leis greičiau ir pigiau įsirengti iki 30 kW galios elektrines – planuojama, kad šis procesas truks tik apie tris savaites, o naujus namus besistatantys gyventojai taip pat mokės ir mažesnį elektrinės prijungimo mokestį. Iki šiol paprastesnės sąlygos buvo taikomis elektrinėms iki 5 kW.

Iki spalio 1 d. Energetikos ministerija naująjį energiją gaminančių vartotojų plėtros modelį pristatys ne tik rinkos dalyviams, bet ir kitiems suinteresuotiems asmenims. Mažosios energetikos, orientuotos į elektros energiją gaminančius vartotojus, plėtra – vienas iš Energetikos ministerijos prioritetinių darbų.

Susitikimo metu demonstruoti skaidrių pranešimai: