header image

„Litgrid“ įgyvendino trečią iš 14 sinchronizacijos projektų – Elektrėnus ir Vilnių jungianti linija sustiprinta dvigubai

Data

2020 12 02

Įvertinimas
0
LE-Vilnius rekonstrukcijos darbai.jpg

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigė 330 kV elektros perdavimo linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukciją. Tai jau trečias įgyvendintas strateginis projektas, būtinas Lietuvos elektros sistemos sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Rekonstruota linija reikšmingai sustiprins Vilniaus regiono elektros tinklą, užtikrins patikimą tiekimą gyventojams ir verslui.

Rekonstrukcijos metu 330 kV elektros perdavimo oro linija Lietuvos elektrinė–Vilnius pertvarkyta iš vienos grandies į dviejų grandžių liniją. Šis pokytis reiškia, kad Lietuvos elektrinės transformatorių pastotę Elektrėnuose ir Vilniaus transformatorių pastotę Trakų Vokėje jungia nebe viena, o dvi linijos, kurias laiko tos pačios atramos. Abi linijos įjungtos per lapkritį, o antradienį gautas paskutinis statybos darbų užbaigimą patvirtinantis dokumentas.

Projektas užbaigtas beveik 4 mėnesiais anksčiau, nei Vyriausybės patvirtintame sinchronizacijos veiksmų ir priemonių plane numatyta pabaiga 2021 m. kovo 31 dieną. Linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukcijos projektas pradėtas 2016 m. vasarą, o rangos darbai – 2019 m. pradžioje. Iš viso investuota 19,2 mln. Eur.

„Baigtas trečiasis sinchronizacijos projektas yra dar vienas įrodymas kaip Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos projektas virsta realybe. Linija Lietuvos elektrinė-Vilnius dar labiau didina mūsų sistemos saugumą ir savarankiškumą ir kartu priartina prie sinchroninio susijungimo su patikimais partneriais Vakaruose. Baltijos šalys jau yra sutarusios dėl visos sinchronizacijai reikalingos infrastruktūros ir tam jau yra gavusios daugiau nei milijardo eurų ES paramą, todėl dabar svarbiausia užduotis yra laiku ir greitai atlikti infrastruktūros statybos ir sistemos pertvarkymo darbus. Šios strategiškai svarbios elektros linijos statybos užbaigimas būtent ir patvirtina mūsų veiksmų efektyvumą“, – sako laikinasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukcija leis užtikrinti pakankamą elektros kiekį besiplečiančios šalies sostinės poreikiams. Tuo pačiu tai vienas iš sinchronizacijos projektų, skirtų sustiprinti Lietuvos elektros perdavimo infrastruktūrą, ruošiantis atsijungimui nuo IPS/UPS sistemos ir prisijungimui prie kontinentinės Europos tinklų. Vilniaus regione šis pasiruošimas reiškia trijų 330 kV linijų žiedo aplink sostinę suformavimą: Lietuvos elektrinė–Vilnius, Lietuvos elektrinė–Neris ir Vilnius–Neris. Vakar užbaigus įgyvendinti dar vieną projektą šiuo metu dvi iš trijų šio žiedo linijų jau veikia. Paskutinė grandis bus linija Vilnius–Neris, einanti nuo Trakų Vokės iki Nemenčinės ir apjuosianti Vilnių iš pietų ir rytų. Projektas šiuo metu yra teritorijų planavimo etape, kurį planuojama užbaigti kitų metų pradžioje, vėliau laukia projektavimo ir statybos darbai. Nutiesus liniją Vilnius–Neris bus pilnai suformuotas žiedas, užtikrinsiantis patikimą elektros tiekimą sostinėje mūsų tinklus sinchronizuojant su kontinentine Europa“, – sako Vidmantas Grušas, l. e. p. „Litgrid“ generalinis direktorius.

Linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukcija yra vienas iš 14 Vyriausybės patvirtintų ypatingos valstybinės svarbos sinchronizacijos projektų, kurie apima jūrinės jungties su Lenkija „Harmony Link“ statybą, esamos jungties „LitPol Link“ išplėtimą, pritaikant darbui sinchroniniu režimu, 3 sinchroninių kompensatorių įrengimą, vidinių tinklų stiprinimą ir sistemos valdymo bei IT tobulinimą.

Kiti du įgyvendinti sinchronizacijos projektai yra pernai išplėsta Bitėnų pastotė ir šiemet pabaigta tiesti nauja 110 kV linija Pagėgiai–Bitėnai. Iš viso šiuo metu baigta daugiau nei ketvirtadalis visų sinchronizacijai reikalingų darbų.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Prisijungimas prie kontinentinės Europos tinklų ir veikimas sinchroniniu režimu su Lenkija, Vokietija ir kitomis kontinentinės Europos valstybėmis bus užtikrintas ne vėliau nei 2025 m.

Apie „Litgrid“:

AB „Litgrid“, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius, palaiko stabilų šalies elektros energetikos sistemos darbą, valdo elektros energijos srautus ir sudaro sąlygas konkurencijai atviroje elektros rinkoje. Bendrovė Lietuvoje valdo daugiau kaip 7 tūkst. km oro linijų, daugiau kaip 200 transformatorių pastočių ir 17 tarpsisteminių linijų su kitomis šalimis, nuolat vykdo jų priežiūrą, siekiant užtikrinti tinkamą elektros energijos perdavimą visiems šalies gyventojams, įstaigoms ir kitoms organizacijoms.

Nuo 2010 m. gruodžio 22 d. AB „Litgrid“ akcijos įtrauktos į vertybinių popierių biržos NASDAQ OMX Vilnius Papildomąjį prekybos sąrašą. 97,5 proc. AB „Litgrid“ akcijų valdo UAB „EPSO-G“, kurių 100 proc. akcijų priklauso LR Energetikos ministerijai.