Iš atsinaujinančių išteklių Lietuvoje pagamintų žaliųjų dujų molekulės jau cirkuliuoja šalies dujų perdavimo tinkle. Tai – pirmas kartas, kai į gamtines dujas perdavimo sistemoje įmaišomos Lietuvoje pagamintos žaliosios dujos.
Biometaną į perdavimo tinklą tiekia Pasvalio rajone naujai atidaryta „Tube green“ biometano gamykla, kurios įrenginiai, įgyvendinus bendrą „Amber Grid“ ir „Tube green“ projektą buvo prijungti prie dujų perdavimo sistemos. Kasmet iš šios gamyklos į perdavimo sistemą numatoma įleisti apie 100 000 megavatvalandžių (MWh) biometano. Tai sudarys iki 1 proc. viso Lietuvos dujų poreikio.
„Biometano plėtra, kaip nauja energetikos veiklos kryptis prisidės prie energetikos ir transporto poveikio aplinkai mažinimo. Džiaugiamės dideliu užklausų srautu ir neabejojame, kad Lietuvoje užaugs gana naujas, žalios energijos verslas. Mums naują uždavinį – biometano gamyklos prijungimą prie dujų perdavimo sistemos atlikome greitai ir išmokome naujų dalykų. Šiandien jau veikianti pirmoji biometano jėgainė yra geros partnerystės, kokybiško projekto valdymo ir tvaraus verslo pavyzdys“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
Dėl galimybės tiekti biometaną į „Amber Grid“ tinklą per pastaruosius metus kreipėsi apie 20 įmonių, kurios gavo preliminarias prijungimo prie perdavimo tinklo sąlygas. Su kai kuriomis jau sudarytos prijungimo sutartys. Nemaža dalis besikreipusių įmonių planuoja prie perdavimo sistemos prisijungti 2024-2025 metais. „Amber Grid“, sudarydama verslui lankstesnes sąlygas, siūlo ir tipinę biometano prijungimo sutartį, kai biometano gamintojas įsipareigoja pats savarankiškai pastatyti magistralinio dujotiekio atkarpą, kurią operatorius prijungs prie perdavimo sistemos. Tokias prijungimo sutartis su „Amber Grid“ šiuo metu yra pasirašę du klientai. Skaičiuojama, kad jei būtų įgyventini visi prie perdavimo sistemos planuojami prijungti projektai, į tinklą būtų galima priimti apie 2 TWh biometano per metus. Ilgojoje perspektyvoje biometano kiekis Lietuvoje galėtų padidėti net iki 2,5 TWh per metus.
Skatinant žaliųjų dujų plėtrą, „Amber Grid“ taip pat administruoja žaliųjų dujų kilmės garantijų sistemą. Pastaroji užtikrina žaliųjų dujų atsekamumą ir užtikrintumą vartotojams dėl dujų kilmės.
Tai gamintojams padidina galimybes realizuoti biometaną už kainas, įvertinančias dujų tvarumo vertę ir rinkos sąlygomis plėtoti naujus žalių dujų gamybos pajėgumus. Lietuvoje pradėjus veikti biometano gamybai, atsiveria galimybės žaliųjų dujų naudojimui šalies viduje ar eksportui į kitas ES valstybes, pasinaudojant veikiančia kilmės garantijų sistema. Artimiausiu metu „Amber Grid“ klientams pristatys automatizuotą kilmės garantijų administravimo įrankį, leisiantį patogiai atlikti kilmės garantijų transakcijas.
Iš maisto ar žemės ūkio atliekų gaminamas biometanas yra žiedinės ekonomikos dalis ir laikomas viena pažangiausių atsinaujinančios energijos rūšių, aktyviai plėtojama daugelyje Europos valstybių.
„Amber Grid“ informacija ir nuotrauka
Atnaujinimo data: 2023-09-18
„EPSO-G“ nepriklausoma valdybos nare tapo Rasa Balevičienė
Lapkritį – 50 mln. eurų parama gyventojų saulės elektrinėms
Konkursą jūrinio vėjo parkui vystyti siūloma skelbti lapkričio 18 dieną