Lietuvoje siekiama sukurti SGD kompetencijų centrą

Data

2015 10 12

Įvertinimas
0
DSC_1965_1.png

Spalio 12 dieną Klaipėdos universitete įvyko energetikos bei švietimo ir mokslo ministrų, universiteto bei verslo atstovų susitikimas dėl Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokymų centro kūrimo. Sutarta, jog po mėnesio ministerijų vadovams bus pristatytas SGD klasterio kūrimo planas bei su socialiniais partneriais pasirašytas ketinimų protokolas įgyvendinant SGD mokymų centro projektą.

„SGD rinka plečiasi itin greitai ir kaip tik šiuo metu yra lūžio momentas, kuomet ji auga geometrine progresija. Būtent todėl Klaipėda turi unikalią galimybę, nes Klaipėdos universitetas gali tapti kompetencijų centru. Čia galėtų būti atliekami tiek moksliniai tyrimai SGD srityje, tiek rengiami specialistai bei iš mokslinių tyrimų ar pasiekimų galėtų gauti naudos verslo įmonės, kaip šiuo atveju „Klaipėdos nafta“ ar „Vakarų laivų gamykla“, - kalbėjo energetikos ministras Rokas Masiulis.

Energetikos ministras pabrėžė, jog SGD specialistų poreikis netolimoje ateityje augs eksponentiškai greitai, taip kaip auga SGD technologijų plėtra. Jo nuomone, tai yra ateities specialybės, ateities mokslo sritis ir kaip tik dabar tokio pobūdžio specialybių labiausiai ir trūksta.

„Viena iš Vyriausybės patvirtintų prioritetinių sumanios specializacijos krypčių yra energetika ir tvari aplinka. Jos tikslams siekti yra numatytos konkrečios Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamos priemonės, viena jų - jungtinės mokslo ir verslo iniciatyvos. Ministerija konkurso būdu ketina remti mokslo ir studijų institucijų projektus, apimančius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklas (MTEP), kurias vykdant siekiama sukurti originalias, ūkio sektoriams aktualias, praktiškai pritaikomas žinias ar technologijas, kurios vėliau galėtų būti komercinamos. Tai turėtų paskatinti ne tik žinių ir technologijų perdavimo procesus, mokslo ir verslo bendradarbiavimą, verslo investicijas į MTEP, bet ir MTEP rezultatų pagrindu steigti „atžalines“ įmones bei gauti iš to finansinės naudos“, - sakė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Susitikimo metu Klaipėdos universitetas pristatė viziją, kaip švietimo įstaiga mato socialinį bendradarbiavimą tarp verslo ir mokslo, steigiant bei kuriant SGD kompetencijų centrą. Mokslo ir technologijų parko atstovas pristatė, kokios būtų galimybės didinti SGD panaudojimo vertės grandinę. Visi susitikimo dalyviai pripažino, jog SGD technologija yra sparčiai besivystanti įvairiomis kryptimis, todėl jau dabar būtina sudaryti galimybes Lietuvos jaunimui įgyti reikiamas kompetencijas ir profesiją SGD sferoje.

„Aptarėm ir aiškiai įvardijom, jog SGD industrija yra labai sparčiai besivystanti sfera, kurioje specialistų su specifinėm ir unikaliom žiniom pasauliniu mastu yra trūkumas. Kaip žinia, šiandien Klaipėdoje jau veikia SGD terminalas, mūsų bendrovė jau vysto antžeminį SGD paskirstymo stoties projektą, o tai reiškia, jog reikės papildomai inžinierių, projekto aukštos kompetencijos ekspertų ir kt. SGD srities žinovų. Todėl su Klaipėdos universitetu ir ieškome sąlyčio taškų bei būdų, kaip galėtume sujungus pajėgas, žinias ir jau įgytą patirtį susivienyti steigiant SGD kompetencijų centrą uostamiestyje“, - kalbėjo Mantas Bartuška, AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius.

Diskusijoje dalyvavo energetikos ministras R.Masiulis, švietimo ir mokslo ministrė A.Pitrėnienė, Klaipėdos universiteto vadovybė bei verslo atstovai iš kompanijų AB „Klaipėdos nafta“ ir AB „Vakarų laivų gamykla“.

Daugiau informacijos –
Mantas Dubauskas
Ministro patarėjas
Tel. 8 706 64812, mob. tel. 8 670 40074
El.p. mantas.dubauskas@enmin.lt