2023-01-18

Lietuva pirmauja tarp Europos šalių padedančių Ukrainai energetikos srityje

Lietuva – daugiausia generatorių bei transformatorių Ukrainai pristačiusi valstybė tarp ES šalių, rodo Europos komisijos Reagavimo į nelaimes koordinavimo centro (angl.  Emergency response coordination centre) duomenys apie Bendrijos šalių paramą Ukrainos energetikos sektoriui.  Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvos savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos ir energetikos įmonės Ukrainai perdavė  824 generatorius bei 267 transformatorius. Preliminariais paskaičiavimais,  Lietuvos pagalba Ukrainos energetikos sektoriui siekia 6 mln. eurų. 

Nuo 2022 m. spalio mėnesio karą pradėjusi Rusija sąmoningai naikina Ukrainos energetikos infrastruktūrą – reguliariai raketomis apšaudomi  energetinės infrastruktūros objektai, trikdomas sistemų darbas.  Apie 400 tūkst. gyventojų neturi dujų, per 600 tūkst. neturi elektros energijos, o 4 mln. gyventojų ją gauna pagal kintamą grafiką ribotą valandų skaičių per parą. Energijos deficitas Ukrainoje -  4 GW.  

Lietuvos ir Ukrainos energetikai palaiko ryšį ir aptaria būtiniausios specializuotos įrangos teikimo klausimus.  Šiomis dienomis „Litgrid“ su ukrainiečių kolegomis suderino naują pagalbos paketą, o ESO jau organizuoja  60 tonų transformatoriaus alyvos perdavimą, taip pat derinamas dar vienas pagalbos paketas Ukrainos dujų skirstymo sistemoms.  Nevyriausybinės organizacijos, savivaldybės ir energetikos įmonės per artimiausias savaites į Ukrainą nuveš dar per 50 vnt. įvairaus galingumo generatorių bei kitos būtinos įrangos.

Bendrai į Ukrainą jau nuvežtų generatorių galia jau perlipo 1375 kW.  Šis skaičius nuolat auga, kadangi nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, savivalda aktyviai remia ne tik Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, bet ir skiria dėmesio žiemos sezoną išgyvenantiems ukrainiečiams.