header image

Lietuva ir Ukraina sutarė bendradarbiauti energetikoje

Data

2017 12 08

Įvertinimas
0
dsc_2121.jpg
Foto: Robertas Dačkus

Gruodžio 8 d. Vilniuje Ukrainos prezidento Petro Porošenkos vizito metu pasirašytas susitarimo memorandumas tarp Lietuvos ir Ukrainos dėl bendradarbiavimo energetikos srityje. Dalyvaujant abiejų šalių prezidentams, memorandumą pasirašė energetikos ministrai Žygimantas Vaičiūnas ir Ihor Nasalyk.

Savo parašais ministrai įtvirtino susitarimą dirbti kartu bei dalintis ekspertine patirtimi atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo srityje, bendradarbiauti vystant biomasės bei mažos apimties suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) rinkas Ukrainoje, kuriant saulės energijos projektus. 

„Panašūs iššūkiai regione, įgyta patirtis, nauji ir sėkmingai įgyvendinti energetiniai projektai, naujos technologijos ir inovacijos energetikoje skatina Lietuvą ir Ukrainą atversti naujus projektus mūsų dvišaliame dialoge. Lietuva žengia inovacijų, atsinaujinančios energetikos kryptimi, kuria naujus instrumentus efektyviai funkcionuoti energetinių išteklių rinkoms. Šia savo patirtimi mes pasirengę dalintis su reformų keliu žengiančia mūsų europietiška kaimyne Ukraina. Šiandienos susitarimu prasidedančiam bendradarbiavimui brėžiame aiškias praktines kryptis“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pasak jo, vienas pavyzdžių – didžiulės kompetencijos reikalaujantis Ignalinos AE veiklos nutraukimo projektas. Lietuvos įgyta patirtis yra neįkainojama Ukrainai, kuri šiuo metu uždarinėja ir ateityje uždarinės savo atomines elektrines.

Kita memorandume įrašyta bendradarbiavimo sritis – gamtinių dujų rinkos vystymas. Lietuva šioje srityje turi išskirtinę patirtį, įgytą pastaraisiais metais įgyvendinant Klaipėdos SGD terminalo projektą bei ES Trečiojo energetikos paketo nuostatas, kas stipriai padidino šalies energetinę nepriklausomybę ir leido užtikrinti konkurencingas kainas vartotojams.

„Per pastaruosius kelerius metus Lietuva iš pagrindų reformavo savo elektros, gamtinių dujų ir šilumos sektorius. Tapome labiau energetiškai nepriklausomi, nes diversifikavome savo energijos tiekimo šaltinius, o tai savo ruožtu įnešė daugiau konkurencijos į energijos rinką bei stipriai sumažino kainas vartotojams. Ukraina šiandien patiria panašius iššūkius dėl gamtinių dujų tiekimo kaip ir Lietuva prieš kelerius metus“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Šiemet pradėta vykdyti mažos apimties SGD krovos veikla, vystoma regioninė visų Baltijos šalių gamtinių dujų rinka bei šio kuro birža – tai dar kelios sritys, kuriose Ukrainos energetikai semsis vertingos patirties iš Lietuvos energetikos bendrovių bei ekspertų.

Dar viena abiem valstybėms svarbi dvišalio bendradarbiavimo sritis – biomasės rinkos vystymas. Lietuvos biokuro birža „Baltpool“ yra viena pažangiausių pasaulyje – tai unikali prekybos platforma, leidžianti greitai, saugiai ir skaidriai pirkti bei parduoti biomasę. Ukrainos energetikos specialistams aktualu perimti šios biržos įkūrimo ir vystymo patirtį.

Susitarimo memorandume numatyta, kad visose aukščiau išvardintose srityse abiejų šalių Energetikos ministerijos bei energetikos įmonės dalinsis praktine patirtimi ir inicijuos naujus projektus. Planuojama rengti dvišalius energetikos specialistų bei bendrovių susitikimus, vystant bendrus techninius projektus ar konsultacijas dėl teisinio reglamentavimo.

Šiandien taip pat vyksta dvišalis Lietuvos ir Ukrainos ekonomikos forumas, kuriame esminis dėmesys skiriamas atsinaujinančiai energetikai ir bendradarbiavimo galimybėms biomasės ir saulės energetikos sektoriuose aptarti.

Susipažinti su susitarimo memorandumo tekstu galima šiuo adresu.