Lietuva ir Prancūzija bendradarbiaus branduolinių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityse

Data

2019 05 02

Įvertinimas
2
DSC_1448_a.jpg

Šiandien (gegužės 2 d.) Energetikos ministerija ir Prancūzijos Atominės energetikos ir alternatyviųjų šaltinių energijos komisariatas pasirašė ketinimų protokolą dėl strateginio bendradarbiavimo branduolinių įrenginių eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityje.

Šio susitarimo tikslas – atverti galimybes praktiniam bendradarbiavimui mokslo ir technologijų plėtros srityse trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.

Pasak energetikos viceministrės Linos Sabaitienės, tiek Lietuva, uždarydama Ignalinos atominę elektrinę (AE), tiek Prancūzija, uždaranti Markulio atominę elektrinę, susiduria su panašiais iššūkiais, kylančiais išmontuojant branduolinę infrastruktūrą ir tvarkant radioaktyviąsias atliekas.

Abiem valstybėms ypač aktualus reaktorių su grafito šerdimi išmontavimo klausimas. Lietuvoje svarbiausias būsimas Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo darbas – dviejų galingiausių pasaulyje grafitinių RBMK tipo reaktorių išmontavimas.

„Tai bus unikalūs ir technologiškai labai sudėtingi darbai, kuriems atlikti Energetikos ministerija ir Ignalinos AE siekia pritraukti geriausius ekspertus bei pasitelkti didžiausią patirtį turinčius partnerius. Bendradarbiaudami su Prancūzijos branduolinės energetikos ekspertais galėsime pasidalinti vertingomis žiniomis ir pasinaudoti vieni kitų sukaupta kompetencija“, – sako viceministrė L. Sabaitienė.

Ignalinos AE jau pradėjo intensyviai ruoštis reaktorių išmontavimo darbams, kurie bus vykdomi keliais etapais. Pirmojo bloko reaktoriaus išmontavimo darbų pradžia numatoma 2027 m., antrojo bloko reaktoriaus – 2029 m.