header image

Lietuvą ir Lenkiją vienija vis nauji energetiniai projektai

Data

2009 12 22

Įvertinimas
0

Per vieną dieną - šeši susitikimai su aukštais Lenkijos pareigūnais ir šeši patvirtinimai, kad strateginiai Lietuvos ir Lenkijos energetiniai projektai bus įgyvendinti laiku. Toks yra energetikos ministro Arvydo Sekmoko vizito Varšuvoje rezultatas.

„Mums svarbu turėti tiek elektros tiltą „LitPol Link“, tiek dalyvauti naujos atominės elektrinės Lietuvoje statyboje, nes šie projektai didina viso regiono energetinį saugumą. Šiuos projektus Lenkijos valdžia laiko prioritetiniais, ir tai yra aiškus signalas energetinėms įmonėms spartinti darbus“, - tokią Lenkijos poziciją Lietuvos delegacija išgirdo susitikimuose su Lenkijos vicepremjeru ir ūkio ministru W.Pawlaku, iždo ministru A.Gradu, Lenkijos Seimo, Prezidentūros atstovais, energetikos įmonių vadovais.

Naujas dvišalis iššūkis – Lenkijos ir Lietuvos dujotiekių jungtis „Amber Line“. Pasak energetikos ministro A.Sekmoko, tai atvertų galimybes Lenkijai kaupti dujų atsargas Inčiukalnio (Latvija) dujų saugykloje, o Lietuvai – gauti dujų iš Lenkijoje statomo suskystintų dujų terminalo. „Tai būtų, nors ir nedidelė, bet alternatyva dujotiekiui „Nord Stream“, - kalbėjo A.Sekmokas. „Tai yra įdomus projektas, juolab niekas nežino, ar neiškils kokių nors kliūčių „Nord Stream“ tiesimui Baltijos jūroje. Todėl reikėtų ieškoti galimybių gauti ES paramą šiai jungčiai“ – taip projektą įvertino Lenkijos vicepremjeras W.Pawlakas.

Energetikos ministras A.Sekmokas Lenkijos atstovams taip pat perdavė žinią, kad Lietuvos Vyriausybė pasiryžusi padėti Lenkijos bendrovei „PKN Orlen“ gauti ES paramą Mažeikių elektrinei modernizuoti ir dūmų valymo įrenginiams sumontuoti. Tokia parama galėtų siekti apie 200 mln. eurų. „Galimybė išnaudoti visus Mažeikių elektrinės pajėgumus gaminant ir šilumą, ir elektrą, manome, būtų didelė ekonominė paskata bendrovei „PKN Orlen“, nes naftos perdirbimo įmonė yra didelis elektros vartotojas. Tai padėtų labiau optimizuoti įmonės veiklą“, - kalbėjo energetikos ministras A.Sekmokas.

Lenkijos pusė padėkojo už iniciatyvą ir savo ruožtu priminė, kad „PKN Orlen“ Mažeikių naftos perdirbimo įmonėje turi problemų dėl žaliavos stygiaus, dėl to, pasak vicepremjero W.Pawlako, „yra atsiradę šiokių tokių įtampų verslo lygyje“.

„PKN Orlen“ norėtų sulaukti sprendimų, kurie padėtų Mažeikių įmonei dirbti rentabiliai ir susigrąžinti investicijas. Manome, kad turėtų būti atviras kalbėjimas, galima būtų sudaryti ir dvišalę tarpvyriausybinę derybų grupę šioms problemoms spręsti. Tai būtų svarbus signalas bendrovei „PKN Orlen“, kad jos akcininkai pasitikėtų investicija Lietuvoje“, - teigė W.Pawlakas.

Energetikos ministras A.Sekmokas pastebėjo, kad jau yra sukurta Lietuvos Vyriausybės darbo grupė, kuri bando spręsti visas problemas, susijusias su „PKN Orlen“ veikla mūsų šalyje.