Lietuva ir Lenkija kloja pamatus ilgalaikiam bendradarbiavimui dujų srityje

Data

2019 05 08

Įvertinimas
0
gazterm2019_min.jpg

Gegužės 7 d. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Lenkijoje, kur dalyvavo didžiausiame metinėje Lenkijos dujų sektoriui skirtoje konferencijoje „Gazterm 2019“.  Ministras akcentavo ypač glaudų Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą energetikoje ir konkrečiai dujų sektoriuje, kuris toliau stiprėja ir šiuo metu dedami pagrindai šio bendradarbiavimo plėtrai.

Ministras pasveikino Lenkiją sėkmingai įgyvendinant strateginius dujų energetikos infrastruktūros projektus, kurie užtikrins Lenkijos ir regiono energetinę nepriklausomybę.

„Šiuo metu įgyvendinami kertiniai dujų infrastruktūros projektai bei žingsnis po žingsnio kryptingai ir sėkmingai kuriama Lenkijos energetinės nepriklausomybės istorija. Šie projektai – ne tik energetinio konkurencingumo ir saugumo garantas Lenkijai, bet taip pat ir naujos galimybės Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimui. Prieš keletą metų apie tokią sėkmę galėjome tik pasvajoti, šiandien idėjos tampa konkrečiais projektais, o netrukus tai taps ir akivaizdžia nauda mūsų vartotojams“, – tardamas sveikinimo žodį sakė Ž. Vaičiūnas.

Diskusijoje „Baltijos dujų rinkų saugumas, plėtra ir integracija“ ministras pažymėjo dujotiekio iš Norvegijos kontinentinio šelfo į Lenkiją per Daniją – „Baltic Pipe“ – įgyvendinimo susitarimo, Svinouiscio SGD terminalo plėtros, Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungties GIPL įgyvendinimo, plaukiojančio SGD terminalo projekto Gdansko įlankoje svarbą.

„Be šių projektų ir be ryžtingo Lenkijos indėlio nebūtų galima įsivaizduoti veikiančios ES Energetikos Sąjungos, ypač energetinių išteklių tiekimo diversifikavimo požiūriu“, – akcentavo Ž. Vaičiūnas.

Ministras konferencijoje pristatė Lietuvos sprendimą išpirkti SGD saugyklą-terminalą Klaipėdoje ir tokiu būdu užtikrinti ilgalaikį dujų tiekimo saugumą ir konkurencingumą.

Diskusijos dalyviai akcentavo ypač glaudų Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą energetikoje ir konkrečiai dujų sektoriuje, kuris toliau stiprėja ir šiuo metu dedami pagrindai šio bendradarbiavimo plėtrai. Taip pat kalbėta apie didėjančią Baltijos jūros svarbą energetikoje – tiek užtikrinant suskystintų dujų tiekimą per SGD terminalus Lenkijoje ir Lietuvoje, tiek įgyvendinant vieną kertinių sinchronizacijos projekto elementų – „Harmony Link“ jungtį tarp Lenkijos ir Lietuvos, tiek planuojant atsinaujinančios energetikos – vėjo jėgainių – plėtros projektus Baltijos jūroje.

Ministras vizito Lenkijoje metu taip pat aplankė Lenkijos Prezidento Lecho Kaczynskio vardo SGD terminalą Svinouiscyje – susipažino su šio terminalo operavimu, sėkminga veikla ir teigiama įtaka Lenkijos energetikai, jo plėtros planais. Nuo 2016 m. vidurio, kuomet pradėta šio SGD terminalo eksploatacija, per terminalą Lenkijos dujų rinkai pateikta 58 SGD kroviniai.

„Daugiau nei akivaizdu, kad SGD tiekimo infrastruktūra tampa ne prabanga, bet būtinybe. Matant Svinouiscio SGD terminalo plėtros planus, SGD laivo-saugyklos projektą Gdansko įlankoje ir Lietuvos SGD laivo-saugyklos būsimą ilgalaikį funkcionavimą, matome šių terminalų bendradarbiavimo galimybes. Tos galimybės atsiveria tiek apsirūpinant SGD, tiek bendradarbiaujant mažos apimties SGD veikloje, tiek ir perspektyvoje užtikrinant maksimaliai konkurencingą rinką 2021 m., kai bus nutiestas GIPL dujotiekis“, – po apsilankymo SGD terminale kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Pasak ministro, SGD terminalų operavimas yra nuolatinis tobulėjimo procesas, todėl Lietuva ir Lenkija turi ko pasimokyti viena iš kitos bei turi išnaudoti bet kokias bendradarbiavimo galimybes.

Ministras Ž. Vaičiūnas taip pat susitiko su Lenkijos Vyriausybės strateginės energetinės infrastruktūros įgaliotiniu Piotr Naimski, su kuriuo aptarė dujų diversifikacijos projektų įgyvendinimo eigą ir Baltijos valstybių elektros energetikos tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europos įgyvendinimą.