Lenkija pasiūlė techninius GIPL projekto pakeitimus

Data

2016 09 07

Įvertinimas
0
DSC03060.JPG

Lenkijos energijos ministerija šią savaitę informavo Lietuvos energetikos ministeriją apie poreikį keisti abi šalis sujungsiančio dujotiekio trasą Lenkijos teritorijoje. Lenkijos siūlomi pakeitimai padidintų dujotiekio pajėgumą Lenkijos kryptimi, o projektas galimai kainuotų pigiau, bet darbai užtruktų ilgiau.

Lenkijos pusė paaiškino, kad siūlomi pakeitimai yra neišvengiami – priešingu atveju užbaigti Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungtį (GIPL) užtruktų dar ilgiau. Mat detalią analizę atlikęs Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatorius „Gaz-System“ išsiaiškino, kad netoli Varšuvos esančioje Rembelščyznoje kompresorių stoties plėtra daro didelį aplinkosauginį poveikį bei padidina triukšmo lygį. Kompresorių stotis yra šalia gyvenamųjų vietovių, o greitų sprendimų sumažinti triukšmo lygį nėra. 

Išplėsti kompresorių stotį – būtina sąlyga, kad GIPL veiktų. Tad siekiant išvengti neprognozuojamos gaišaties, pasiūlytas alternatyvus sprendimas: pakoreguoti dujotiekio trasą Lenkijos teritorijoje. 

Pagal naująjį pasiūlymą, naujos kompresorių stoties nereikėtų statyti – būtų panaudoti jau esami pajėgumai. Dujotiekis būtų tiesiamas nuo Holovčyco kompresorių stoties iki Lietuvos-Lenkijos sienos. Dujotiekių sujungimo taškas ties valstybių siena išliktų nepasikeitęs, jokių pakeitimų nebūtų ir Lietuvos pusėje.

Be to, pakeitus trasą dujotiekis Lenkijos teritorijoje būtų trumpesnis. Dėl šių priežasčių, Lenkijos ministerijos teigimu, investicijos gali būti ir mažesnės, nei suplanuota. Tokiu atveju sumažėtų ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos išlaidos, nes šios trys šalys dėl joms tenkančios GIPL naudos turi padengti dalį investicijų Lenkijos teritorijoje.

Turėtų padidėti ir dujotiekio pralaidumas Lenkijos kryptimi. Tuo tarpu kiti techniniai parametrai nesikeičia. Pakoregavus projektą, būtų siekiama visus darbus pabaigti iki 2020 metų pabaigos. Jeigu to nepavyktų padaryti, terminas galėtų būti pratęstas dar ne daugiau nei metams. 

„GIPL projektas yra prioritetinis tiek Lenkijai, tiek Lietuvai. Todėl su Lenkijos energijos ministru sutarėme siekti, kad projektas būtų sklandžiai įgyvendintas. Mūsų siekius remia ir Europos Komisija, dujotiekių jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos laikanti vienu svarbiausių projektų Europos dujų sektoriuje“, – kalbėjo Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis.

R. Masiulis su Lenkijos energijos ministru Krzysztofu Tchórzewskiu šiandien susitiko Krynicoje (Lenkija) vykstančiame ekonomikos forume.

Lenkijos energijos ministerija atsiųstame laiške pabrėžė, kad GIPL yra kritiškai svarbus projektas užtikrinti dujų tiekimo saugumą Baltijos šalyse bei integraciją į ES rinką. Ministerija taip pat akcentavo savo įsipareigojimą įgyvendinti šį projektą.

Lietuvoje GIPL projektą įgyvendinanti bendrovė „Amber Grid“ visus darbus atlieka pagal anksčiau numatytą grafiką. 

Įgyvendintas projektas leis integruoti Baltijos šalių gamtinių dujų rinkas į bendrą ES dujų rinką, diversifikuoti dujų tiekimo šaltinius, užtikrinti gamtinių dujų tiekimo saugumą ir didesnę konkurenciją tarp dujų tiekėjų. GIPL turėtų sustiprinti abiejų šalių SGD terminalų – Klaipėdos ir Svinojuščės – pozicijas bei padidinti jų lankstumą.

Bendra planuota projekto vertė – 558 mln. eurų, dujotiekio ilgis – 522 km. Iš jų 165 km – Lietuvos teritorijoje.  Investicijos į GIPL projektą Lietuvos teritorijoje sieks iš viso 136 mln. eurų. 

Pagal pernai spalį tarp „Amber Grid“, „Gaz-System“ ir ES Inovacijų ir tinklų vykdomosios agentūros pasirašytą sutartį, GIPL projektui skirta iki 295,4 mln. eurų ES parama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (Connecting Europe Facility, CEF). „Amber Grid“ skirta iki 55 mln. eurų parama.

Daugiau informacijos – 
Mantas Dubauskas
Ministro patarėjas
Tel. 8 706 64812, mob. tel. 8 670 40074
El.p. mantas.dubauskas@enmin.lt