Laiku išvalyti dūmtraukiai ir vėdinamos patalpos leis išvengti smalkių pavojaus

Data

2014 12 31

Įvertinimas
0
Laiku išvalyti dūmtraukiai ir vėdinamos patalpos leis išvengti smalkių pavojaus
Laiku išvalyti dūmtraukiai ir vėdinamos patalpos leis išvengti smalkių pavojaus
Įsibėgėjus šildymo sezonui Lietuvos gamtinių dujų skirstomojo tinklo operatorius „Lietuvos dujos“ ragina dujų vartotojus atkreipti dėmesį į saugų dujų naudojimą ir pasitikrinti gamtinių dujų sistemas bei dujinius prietaisus. Gamtinės dujos yra patogi ir viena švariausių kuro rūšių, tačiau neteisingai naudojant dujų įrenginius, gali kilti apsinuodijimo smalkėmis pavojus.

Smalkės gali kilti netinkamai naudojant bet kokius būsto šildymo įrenginius – dujinius, malkinius, akmens anglies ar kito kuro katilus, krosnis, židinius, kitas šildymo sistemas. Norint išvengti smalkių, reikia naudoti tik techniškai tvarkingus įrenginius ir nuolat tikrinti jų veikimo tinkamumą, būtina tikrinti oro srautą, dažnai vėdinti patalpas, kuriose įrengtas katilas. Montuojant dujų įrenginius reikia naudotis kvalifikuoto montuotojo paslaugomis, o bet kokios patalpų, kuriose įrengti katilai rekonstrukcijos turi būti atliekamos tik suderinus planą su „Lietuvos dujų“ specialistais.

Pajutus dujų kvapą patalpoje reikia užsukti dujų čiaupus, atidaryti langus, duris ir, sukėlus skersvėjį, gerai išvėdinti patalpą. Negalima naudoti atviros ugnies, degti degtukų, rūkyti, junginėti elektros prietaisų, žibintuvėlių. Jei dujų kvapas neišsisklaido, reikia skubiai kviesti visą parą dirbančią gamtinių dujų avarinę tarnybą.

Dėl laiku neišvalyto dūmtraukio, per mažos traukos ar nevėdinamo oro patalpoje, kurioje yra katilas, žmogus gali apsinuodyti smalkėmis, susidarančiomis dėl dujų ar kito kuro degimo. Smalkės yra bespalvės, bekvapės, beskonės ir nuodingos. Pastebėti smalkes įmanoma pagal tai, kokia liepsna dega prietaisas. Jei liepsna dega ne melsva, o geltona ar oranžine spalva, gali būti, jog įrenginys veikia netinkamai. Dažnai gęstanti katilo liepsnelė, stipriai aprasoję langai ar aprūkę puodai bei dujinių prietaisų paviršiai taip pat gali perspėti apie smalkių pavojų. 

Smalkėmis apsinuodijęs žmogus jaučia pykinimą, galvos svaigimą, pulsavimą smilkiniuose. Teikiant pirmąją pagalbą tokiam žmogui, reikia jį išvesti į gryną orą, atlaisvinti veržiančius drabužius, apkloti, neleisti užmigti ir duoti gerti karšto gėrimo.

Patalpose, kuriose įrengti kūrenimo katilai ar dujiniai prietaisai, rekomenduojama įsirengti smalkių jutiklius. Už vartotojo dujų sistemas ir dujinius prietaisus, jų saugų eksploatavimą ir naudojimą yra atsakingi patys vartotojai.

Iškviesti „Lietuvos dujos“ avarinę tarnybą galima Bendrojo pagalbos centro telefono numeriu 112, trumpuoju telefono numeriu 04 („TEO LT“ tinkle), 1804 („Bitės“ tinkle) ir 8 5 232 7715 – iš visų tinklų. Dujų avarinė tarnyba avarijas, sutrikimus ir gedimus buitinių vartotojų  dujų  sistemose lokalizuoja nemokamai.

AB „Lietuvos dujos“  informacija