JAV dėmesio centre – Vidurio ir Rytų Europos energetikos projektai

Data

2019 03 14

Įvertinimas
1
SGD1.jpg

Kovo 13-15 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvauja Hiustone (JAV) vykstančiame pirmajame ministrų lygio forume dėl transatlantinio bendradarbiavimo energetikos srityje. JAV energetikos sekretoriaus Rick Perry iniciatyva surengto forumo tikslas – didinti JAV vyriausybės ir privačių kompanijų paramą Vidurio ir Rytų Europos energetikos projektams.

Forume Ž. Vaičiūnas skaitė pranešimą apie SGD importo poreikius ir plėtros galimybes Lietuvoje ir regione, pasidalino sėkminga patirtimi įgyvendinant strateginės reikšmės energetinės infrastruktūros projektus bei pristatė Lietuvai ir regionui kylančius energetinius iššūkius.

„Lietuvos SGD terminalo sėkmės istorija matoma ne tik Europoje, bet ir už Atlanto, o prieš šimtą dienų Lietuvos priimtas sprendimas įsigyti SGD laivą-saugyklą stiprina praktines transatlantinio bendradarbiavimo galimybes. Būtent dabar, kai kyla JAV SGD eksporto banga, priimtas sprendimas didina Lietuvos kaip SGD pirkėjos patikimumą. Tai reiškia, kad galimi SGD kontraktai su JAV įmonėmis turėtų būti maksimaliai palankūs mūsų vartotojams kainos požiūriu“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Kartu ministras pažymėjo, kad dabar yra kritiškai svarbus laikas įgyvendinti ir užbaigti tuos projektus, kurie galutinai užtikrins Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę ir saugumą. Svarbiausias iš jų - elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektas, kuriame per paskutinius dvejus metus pasiektas esminis proveržis.

„Turime padaryti viską, kad trečiosios šalys negalėtų naudotis energetika kaip geopolitinio šantažo instrumentu. Būtent tokia yra Baltijos šalių sinchronizacijos su Europa esmė ir prasmė. Čia pat turime ypač negatyvių pavyzdžių, kai trečiosios šalys kuria naujus galimo geopolitinio šantažo instrumentus“, – sakė ministras, akcentuodamas prie Lietuvos sienos statomos Astravo branduolinės elektrinės grėsmę regionui ir visai ES.

Ministras priminė, kad prieš mėnesį vykusiame ESPO konvencijos šalių susitikime buvo galutinai pripažinta, kad Baltarusija pažeidė šios konvencijos nuostatas, netinkamai parinkdama aikštelę šios branduolinės elektrinės statybai.

„Tai dar kartą ir šįkart jau galutinai patvirtino, kad šis projektas vykdomas pažeidžiant tarptautines konvencijas ir nesilaikant aukščiausių tarptautinių branduolinės saugos standartų. Baltarusijai dar ne vėlu pakeisti situaciją ir taip išsaugoti tiek šalies, tiek ir visos branduolinės energetikos reputaciją. Parodant Baltarusijai galimus sprendimus, ji dar gali pasinaudoti paskutiniu šansu, nes paleidusi branduolinę elektrinę Baltarusija ilgiems dešimtmečiams tik dar labiau sustiprins savo energetinę priklausomybę nuo Rusijos“, – forume kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Apie transatlantinio bendradarbiavimo stiprinimo energetikos srityje iniciatyvą JAV energetikos sekretorius R. Perry paskelbė 2018 m. rugsėjo 18 d. vykusiame Trijų jūrų iniciatyvos vadovų susitikime Bukarešte. Šia iniciatyva siūloma didinti JAV vyriausybės ir privačių kompanijų paramą Vidurio ir Rytų Europos šalių įgyvendinamiems projektams kritinės energetinės infrastruktūros,  kibernetinio saugumo, branduolinės energetikos, anglies pramonės ir gamtinių dujų srityse.

Tokiu būdu siekiama prisidėti prie regiono energetinio saugumo stiprinimo, pasitelkiant praktinio transatlantinio energetinio bendradarbiavimo formas.  Ši iniciatyva atitinka Lietuvos ir kitų regiono šalių energetikos tikslus ir interesus stiprinti santykius su JAV.

Vizito metu Hiustone ministras kartu su „Lietuvos energija“ vadovu Dariumi Maikštėnu taip pat dalyvaus JAV energetiniu Davosu vadinamo „CERA Week 2019“ renginiuose ir dvišaliuose susitikimuose, kurių metu su JAV įmonių atstovais bus aptariamos SGD importo į Lietuvą galimybes trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.