Įtvirtintos palankesnės sąlygos konkurencijai tarp šilumos gamintojų

Data

2019 04 26

Įvertinimas
1
wood-334549_1920.jpg

Balandžio 26 d. Seimas pritarė Energetikos ministerijos parengtam Energijos išteklių rinkos įstatymo pakeitimui, pagal kurį visi šilumos gamintojai biokurą privalės įsigyti vienodomis konkurencinėmis sąlygomis.

„Šilumos vartotojų interesai yra patys svarbiausi. Ministerijos atsakomybė yra užtikrinti, kad visiems rinkos dalyviams galiotų vienodos, skaidrios ir sąžiningos taisyklės. Iš to laimi galutinis vartotojas“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Naujoji tvarka, kuri įsigalios nuo 2019 m. gegužės 1 d. numato, kad visi šilumos aukciono dalyviai, įsigydami šilumos gamybai reikalingą biokurą, turės teikti pirmenybę skaidriai, aiškiai sureguliuotai ir nediskriminaciniais pagrindais veikiančiai prekybos biokuru biržai „Baltpool“.

Iki šiol tai privaloma buvo tik reguliuojamiems šilumos gamintojams. Nereguliuojami nepriklausomi šilumos gamintojai 2018m. tik apie 6 proc. biokuro įsigijo per biržą.

Pažymėtina, kad visi rinkos dalyviai ir toliau galės sudaryti tiesioginius dvišalius, vadinamuosius užbiržinius sandorius, jeigu juose biokuro kaina bus mažesnė nei tuo metu esanti vidutinė biokuro kaina „Baltpool“ biržoje. Taip pat numatytas vienų metų pereinamasis laikotarpis jau sudarytiems iki įstatymo įsigaliojusiems dvišaliams sandoriams įvykdyti.

Priimtu įstatymo pakeitimu toliau įgyvendinamas 2018 m. patvirtintoje Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytas šilumos ūkio srities plėtojimo principas, kad šilumos gamintojai energijos išteklius įsigytų skaidriausiu ir konkurencingiausiu būdu, taip užtikrinant mažiausius kaštus šilumos vartotojams.