Ilgalaikiai ES finansiniai instrumentai padėtų spręsti Lietuvos problemas

Data

2010 03 15

Įvertinimas
0

Kovo 12 d., penktadienį dalyvavęs ES Energetikos taryboje, energetikos ministras Arvydas Sekmokas pasiūlė sukurti ES finansavimo, skirto energetikai, schemą. Ministro teigimu, sistemiškas ir ilgalaikis investicijų ES lygiu planavimas padėtų užtikrinti finansavimą strategiškai svarbioms elektros ir dujų infrastruktūros jungtims, taigi paspartintų Baltijos šalių „energijos salų“ problemos eliminavimą.

„Šiuo metu ES lygmeniu turimi finansiniai instrumentai, tokie kaip Europos ekonomikos atsigavimo planas, yra situaciniai ir nesprendžia investicijų trūkumo problemos iš esmės. Didžiausia dilema kalbant apie strateginės reikšmės infrastruktūros projektų finansavimą yra ta, jog gyvybiškai svarbių jungčių tiesimas ne visuomet būna komerciškai patrauklus. Tam reikalinga ilgalaikė ir sisteminė ES parama. Tikiuosi, kad pavyks pasiekti, jog ES ilgalaikio energetikos projektų finansavimo schema būtų sukurta artimiausiu metu – tai padėtų pritraukti lėšas svarbiausiems Baltijos šalių elektros ir dujų jungčių su kontinentine Europa projektams. Turime neužmiršti ir galutinio mūsų tikslo - sinchronizuoti Baltijos šalių elektros energetikos sistemą su ENTSO-E“, - sakė A. Sekmokas.

Energetikos ministro teigimu, šį pasiūlymą palankiai įvertino naujasis energetikos komisaras Günther Oettinger ir kai kurios kitos Europos Sąjungos valstybės narės. Komisaras pažymėjo, kad Europos Komisija pasirengusi mobilizuoti Europos Sąjungos finansinius resursus. Tai padės eliminuoti tokias ES „energetines salas“, kaip Lietuva, Latvija ir Estija.

Tai pirmasis oficialus ES energetikos tarybos, sudarytos iš ES šalių energetikos ministrų, posėdis šiais metais.