2022-11-25

„Greentech Vilnius” forume pristatyti svarbiausi sprendimai energetikos srityje

Energetikos ministras Dainius Kreivys bei viceministrės Daiva Garbaliauskaitė ir Inga Žilienė ketvirtadienį dalyvavo „Greentech Vilnius“ forume. Renginyje verslo, politikos ir visuomenės lyderiai diskutavo apie Lietuvos energetikos, transporto ir žaliosios ekonomikos vystymo kryptis. 

Forumo metu energetikos ministras D. Kreivys pristatė svarbiausius realizuojamus ir planuojamus realizuoti sprendimus siekiant energetinės gerovės ir nepriklausomybės. 

„Šiandien Lietuvai vis dar labai trūksta nuosavos elektros energijos gamybos, tad žaliosios energijos plėtra buvo ir bus mūsų ministerijos esminis tikslas. Šių metų birželį priimtas atsinaujinančios energijos proveržio įstatymų paketas panaikino ilgą laiką Lietuvos teisinėje bazėje egzistavusias kliūtis ir iš esmės supaprastino atsinaujinančios energijos projektų procedūras. Vien per rugsėjo mėnesį saulės elektrinių galia Lietuvoje išaugo 50 MW, o tai yra visų laikų Lietuvos rekordas. Per ateinančius dvejus metus planuojame pabaigti jūrinio vėjo konkursus, spartinti Lietuvos sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklu ir parengti naują Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategiją, į kurią nuguls esminiai mūsų tikslai, gairės ir priemonės“, – sakė energetikos ministras D. Kreivys.

Forumo sesijoje „Atsinaujinančių išteklių ir jūrinio vėjo energetikos plėtra“ viceministrė D. Garbaliauskaitė pristatė jūrinio vėjo energetikos plėtros Lietuvos valstybėje viziją. 

„Didžiausias iššūkis mūsų energetikos sistemai yra elektros energijos generacijos trūkumas Lietuvoje. Be to, kad turime didelį gamybos trūkumą, kartu matome tendencijas, kad elektros energijos poreikis Lietuvoje stipriai augs. Būtent jūrinį vėją ši Vyriausybė ir Ministerija mato kaip kertinį strateginio nacionalinio intereso projektą, skirtą padengti šiandien egzistuojantį elektros energijos gamybos deficitą. Jūrinis vėjas ir sausumos vėjas turi būti sparčiai vystomas paraleliai, o mūsų įgyvendinti teisės aktų atlaisvinimai iliustruoja Ministerijos prioritetą abiejų krypčių vystymui“, – pristatymo metu kalbėjo viceministrė D. Garbaliauskaitė. 

Jūrinio vėjo potencialas Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje siekia bent 3,35 GW. Planuojama, kad pirmasis jūrinio vėjo elektrinių parkas bus įrengtas 2028 m. ir per metus galės pagaminti apie 2,5–3 TWh elektros energijos. Tai sudarytų beveik ketvirtadalį dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.

Forumo sesijos „Pilietinė energetika ir gerovė“ metu viceministrė I. Žilienė pristatė Vyriausybės politiką, didinančią Lietuvos visuomenės ir verslo potencialą dalyvauti atsinaujinančių išteklių energetikos plėtros procesuose ir mažinti išlaidas energetikai. 

„Esminis tikslas – taupus ir atsakingas energijos vartojimas, įperkamos energetikos paslaugos gyventojams ir visiems prieinama žalioji energetika. Valstybė, skirdama paramą tiek gyventojams, tiek verslui, siekia ne tik padėti sumažinti sąskaitas, bet ir didinti energetinį efektyvumą“, – sakė viceministrė I. Žalienė.

„Greentech Vilnius“ forumas – kasmetinis energetikos, ekonomikos ir susisiekimo forumas, sutelkiantis politikos, verslo ir visuomenės lyderius, ekspertus. Renginį organizuoja VšĮ „Demokratijos plėtros fondas“.