Europos Komisijos inicijuotoje konferencijoje Osle – apie švariųjų technologijų plėtrą

Data

2019 09 06

Įvertinimas
0
pollution-2575166_1920.jpg

Rugsėjo 5 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Osle (Norvegija), kur dalyvavo aukšto lygio konferencijoje, kurioje diskutuota apie anglies dvideginio (CO2) surinkimo ir saugojimo technologijų perspektyvas ir jų vaidmenį ES pereinant prie klimatui neutralios ekonomikos. 

Europos Komisija (EK) ir Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) pabrėžia, kad siekiant pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos, ES valstybės narės turės plėtoti CO2 surinkimo ir saugojimo projektus. TEA atlikta analizė rodo, kad švariųjų technologijų scenarijuje CO2 surinkimo, saugojimo ir utilizavimo technologijos prisidės iki 24 proc. prie visų išmetamųjų teršalų mažinimo, kurį tikimasi pasiekti iki 2060 m. pagal Paryžiaus susitarimo klimato tikslus.

„Europoje anglies dvideginio surinkimui ir saugojimui pastaruoju metu skiriamas vis didesnis politinis dėmesys ir numatoma ženkli ES finansinė parama. Be šių technologijų yra neįmanomas ekonomiškai tvarus Paryžiaus susitarimo įgyvendinimas. Šalys, tarp jų ir Lietuva, šiuo metu rengdamos 2021-2030 metų nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų planus aktyviai domisi CO2 surinkimo ir saugojimo technologijų perspektyvomis“, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

ES klimato kaitos ir energetikos komisaras Miguelis Arias Cañete konferencijoje informavo, kad Europos Inovacijų fondas 2020-2030 m. skirs apie 11 mlrd. eurų paramą penkioms strateginėms sritims, tarp kurių yra CO2 surinkimas ir CO2 saugyklų įrengimas ir valdymas.

TEA prognozuoja, kad CO2 surinkimo ir saugojimo technologijų indėlis į emisijų mažinimą bus trečias pagal dydį po energijos vartojimo efektyvumo (39 proc.) ir atsinaujinančių energijos išteklių (36 proc.). Agentūra prognozuoja greitą CO2 surinkimo ir saugojimo technologijų augimo tempą: nuo kasmet surenkamų 33-37 iki 500 tonų CO2 per metus. Iki 2030 m. TEA švariųjų technologijų scenarijuje numatyta iki 2060 m. saugoti daugiau nei 107 gigatonų CO2, kurios atsiras energijos gamybos, transporto ir pramonės sektoriuose.

Konferencijoje buvo pristatyti šiuo metu Europoje plėtojami pažangiausi CO2  surinkimo ir saugojimo projektai. Norvegija yra tarp lyderių pasaulyje plėtojant technologijas, kurios leidžia mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius. CO2 surinkimo ir saugojimo projektus 2020-2030 m. perspektyvoje svarsto plėtoti ir Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Suomija, Danija, Airija, Slovėnija, Norvegija bei kitos šalys.

2018 m. Europos Komisijos komunikate „Švari mūsų visų planeta“ CO2 surinkimas ir saugojimas nurodytas kaip viena iš septynių svarbiausių priemonių sumažinti CO2 išmetimus ES, kartu su energijos vartojimo efektyvumo skatinimu, atsinaujinančiai energetika, netaršaus transporto plėtra, žiedine ekonomika ir kt. EK teigimu, siekiant visapusiškai išnaudoti CO2 surinkimo ir saugojimo potencialą, būtina imtis koordinuotų ryžtingų veiksmų, kurie užtikrins, kad ES būtų įgyvendinami tokie projektai.

Konferenciją „European High Level Conference on Carbon Capture and Storage“ organizavo Europos Komisija su Norvegijos Vyriausybe. Joje dalyvavo apie 400 dalyvių iš Europos šalių ir tarptautinių institucijų, įmonių ir organizacijų, lyderiaujančių CO2 surinkimo ir saugojimo technologijų vystymo bei politikos formavimo srityse. Kompanijos „Equinor“, „Shell“, „Total“, „Fortum“ ir 6 Europos pramonės įmonės pasirašė memorandumą dėl CO2 sugavimo, tiekimo ir saugojimo vertės grandinės sukūrimo.

Ž. Vaičiūno susitikime su Norvegijos degalų ir energetikos ministru Kjell-Børge Freiberg aptarti dvišalio bendradarbiavimo klausimai. Daugiausia dėmesio skirta suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimui per SGD terminalą Klaipėdoje. Dėl sumažėjusios SGD kainų pasaulinėje rinkoje, į Lietuvą tiekiami rekordiniai šių dujų kiekiai.