Europos Komisija siūlo skirti finansinę paramą „energetinių salų“ integracijai į ES

Data

2011 10 20

Įvertinimas
0
Europos Komisija siūlo skirti finansinę paramą „energetinių salų“ integracijai į ES
Europos Komisija siūlo skirti finansinę paramą „energetinių salų“ integracijai į ES
Spalio 19 d. Europos Komisija pateikė planą, pagal kurį „energetinių salų“ integravimui į ES ir Europos energetikos tinklų gerinimui 2014–2020 m. planuojama skirti virš 9 mlrd. eurų. Ši numatyta finansinė parama keliasdešimt kartų viršija dabar transeuropinių energetikos tinklų (TEN-E) plėtrai skiriamas Europos Sąjungos lėšas, kurios 2007–2013 m. laikotarpiui siekia tik 155 mln. eurų.

Skiriant finansinę paramą energetikos tinklams bus siekiama sumažinti ES energetinę priklausomybę, padidinti energijos tiekimo saugumą ir sustiprinti vidaus energetikos rinkos integraciją.

„Lietuvai ir visoms Baltijos šalims siekiant panaikinti savo energetinę izoliaciją ir todėl vienu metu įgyvendinant tiek daug strateginių energetikos projektų šis Europos Komisijos planas yra ypač džiugi žinia. Iš esmės tai atkartoja Europos ekonomikos atgaivinimo planą, pagal kurį parama buvo skirta Lietuvos–Švedijos elektros jungčiai „NordBalt“. Tačiau šiuo atveju siūloma sukurti nuolatinį ES paramos mechanizmą energetikos infrastruktūros projektams įgyvendinti“, - teigia energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pirmiausia yra numatytas ženkliai didesnis projektų finansavimo intensyvumas, galintis siekti net iki 80 procentų projekto vertės. Kitaip tariant, iš Europos Sąjungos lėšų būtų galima finansuoti iki 80 procentų projekto vertės, o likusią 20 procentų dalį dengti projektus įgyvendinančių įmonių lėšomis.

Be to, skirtingai nuo dabar galiojančios tvarkos, Europos Sąjungos lėšomis bus galima finansuoti ne tik techninės dokumentacijos rengimą, bet ir didžiausius kaštus projekte sudarančią infrastruktūros statybos darbų dalį.

Pagaliau, Europos Komisijos siūlymuose tarp prioritetinių ES lėšų investavimo sričių yra išskirtas Baltijos energijos rinkos jungčių planas. Todėl visiškai realu, kad ES finansinę paramą galėtų gauti Lietuvos–Lenkijos dujų jungties, Lietuvos–Lenkijos elektros jungties („LitPol Link“) bei antrosios Lietuvos–Lenkijos elektros jungties, kuri leistų sinchroniškai prisijungti prie ES tinklų, projektai.

Planuojama, kad Europos Komisijos pateikti pasiūlymai bus patvirtinti Europos Parlamento ir Tarybos 2012 m. pabaigoje, o ES parama energetikos projektams galėtų būti skiriama nuo 2014 metų.