ES pradeda derybas dėl Kaspijos jūros dujotiekio tiesimo

Data

2011 09 13

Įvertinimas
0
ES pradeda derybas dėl Kaspijos jūros dujotiekio tiesimo
ES pradeda derybas dėl Kaspijos jūros dujotiekio tiesimo
BRIUSELIS - pirmadienį, rugsėjo 12 d., Europos Sąjunga pagaliau sutarė ryžtingai pradėti derybas su Turkmėnistanu ir Azerbaidžanu dėl dujotiekio tiesimo. Šis dujotiekis garantuotų milžiniškų Kaspijos jūros regiono gamtinių dujų rezervų tiesioginę tėkmę į Europą.  

Visos kartu 27 valstybės narės importuoja 60 proc. jų elektros gamybai būtinų dujų ir 80 proc. naftos. Būsimas dujotiekis ilgainiui turėtų sumažinti ES valstybių priklausomybę nuo Rusijos tiekiamų dujų. Šiuo metu Europa iš šios valstybės importuoja beveik ketvirtadalį reikalingų energijos resursų. Dėl šios priežasties neretai kyla politinių manipuliacijų, įtampos ir tuo pačiu – nesaugumo energijos išteklių srityje pavojus. Europos Sąjunga yra namai pusei milijardo energetinių išteklių vartotojų ir dvidešimčiai milijonų įmonių, kurie pastaraisiais metais jautėsi neramiai dėl Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ vykdomos kainų politikos ir jos ginčų su tranzitine valstybe – Ukraina.

ES Energetikos komisaras Guentheris Oettingeris susitarimą dėl būsimų derybų pavadino „kertiniu akmeniu“ kelyje į saugaus dujų tiekimo užtikrinimą. Šis dujotiekis būtų vadinamojo „Pietų koridoriaus“ dalimi. Taip pat, anot komisaro, tai buvo pirmas žingsnis koordinuotos ir vieningos ES išorės energetikos strategijos link. „Europa pagaliau kalba vienu balsu“ – sakė jis.

Derybas, visų 27 valstybių narių vardu, kuruos Europos Sąjungos Komisija. Tai bus pirmas kartas, kai ES valdymo organas derasi dėl energetinio susitarimo, liečiančio visas ES šalis.

Azerbaidžanas jau yra įsipareigojęs tiekti dujas Europai, tačiau užmojai tiesti povandeninį dujotiekį buvo stabdomi dėl ginčų su Turkmėnistanu ir dėl Rusijos pastangų užkirsti tam kelią.

Dabartinės derybos dėl dujotiekio tiesimo, jo užpildymo ir veikimo turėtų prasidėti dar šį rugsėjį. Valstybės, su kuriomis bus deramasi, aukštų ES pareigūnų įvardintos kaip gyvybiškai svarbios Europos strateginės partnerės.


Global Energy Watch informacija.
http://www.globalenergywatch.com/