2024-05-30

ES Energetikos taryboje aptarti rusiško iškastinio kuro importo atsisakymo klausimai

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius gegužės 30 d. dalyvavo Briuselyje vykusiame Europos Sąjungos transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos posėdyje, kuriame pagrindinis dėmesys skirtas plano „REPowerEU“ tikslų įgyvendinimui. 

Nuo „REPowerEU“, kuriame įtvirtintas tikslas atsisakyti rusiško iškastinio kuro importo iki 2027 m. didinant energijos vartojimo efektyvumą ir aktyviai plėtojant atsinaujinančius energijos išteklius, paskelbimo praėjo dveji metai, todėl Europos Komisija paskelbė apžvalgą, įvertinančią padarytą pažangą. Per šį laikotarpį ES priklausomybė nuo rusiškų dujų ženkliai sumažėjo (nuo 45 proc. iki 15 proc. viso dujų importo dalies), 36 proc. paaugo saulės ir vėjo pajėgumai, 2023 m., lyginant su 2021 m., 18 proc. ES sumažintas energijos vartojimas. Visgi, toliau nerimą kelia tendencijos suskystintų gamtinių dujų rinkoje, kur importas iš Rusijos augo, o Eurostat duomenimis, 2023 m. Rusija buvo antra valstybė po JAV pagal į ES importuojamą suskystintų gamtinių dujų kiekį. 

„Dabar tinkamas laikas pasitikrinti, kur esame ir ko dar trūksta, kad pasiektume užsibrėžtą tikslą ir taptume visiškai nepriklausomi nuo importo iš Rusijos. Pasiekta išties daug – sparčiai plėtoti atsinaujinančios energijos ištekliai, ES lygiu pavyko veiksmingai sumažinti energijos vartojimą. Tačiau dar turime pasitempti. Visų pirma turi būti nutrauktas suskystintų gamtinių dujų importas iš Rusijos. ES lygiu per dvejus metus pastatyti net septini nauji suskystintų gamtinių dujų terminalai, kurie skirti tam, kad rastume alternatyvius dujų tiekimo kelius, čia negali būti kompromisų“, – sakė energetikos viceministras A. Zananavičius.

Posėdyje Lietuva palaikė siūlymą įkurti aušto lygio darbo grupę, kurios užduotis būtų surasti efektyviausias priemones, kad iškastinio kuro importas iš Rusijos į ES būtų kuo greičiau nutrauktas ir su Europos Komisijos pagalba būtų sukurta įgalinanti tą padaryti ES lygio sistema. Šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujanti Belgija įsipareigojo artimiausiu metu inicijuoti tokios grupės sukūrimą.

Lietuva yra šalis, kuri pirmoji ES atsisakė rusiškų dujų, įskaitant SGD, naftos ir elektros importo, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje. 

Energetikos tarybos posėdžio metu ministrai taip pat patvirtino išvadas dėl tvarios elektros tinklų infrastruktūros plėtros. Tinklų plėtra ir pritaikymas augančių atsinaujinančios energijos kiekių integravimui yra viena svarbiausių sąlygų sėkmingam perėjimui prie tvarios energetikos sistemos ir ES lygiu veikiančios rinkos. 

Posėdyje taip pat apsikeista nuomonėmis dėl Europos žaliojo kurso ir kaip jis gali padėti pertvarkyti ES į modernią, efektyviai išteklius naudojančią ir konkurencingą ekonomiką.