Energetikos viceministras diskusijoje Briuselyje pabrėžė bendradarbiavimo su Lenkija svarbą

Data

2015 10 21

Įvertinimas
0
IMG_3148.JPG

Energetikos viceministras Vidmantas Macevičius spalio 20 d. Europos Parlamente (EP) Briuselyje pristatė regioninių energetikos infrastruktūros projektų sėkmės istorijas, iššūkius bei galimybes. Diskusiją apie Energetikos Sąjungos kūrimą surengė Lietuvos europarlamentaras Algirdas Saudargas ir Lenkijos europarlamentaras, už energetiką atsakingo EP komiteto pirmininkas Jerzy Buzekas.

Pastaraisiais metais Lietuvos ir regiono energetikos sektoriuje įvyko ir vis dar tebevyksta permainos, iš esmės keičiančios padėtį: jau veikia suskystintųjų gamtinių dujų terminalas Klaipėdoje, netrukus pradės veikti „LitPol Link“ ir „NordBalt“ elektros jungtys su Lenkija ir Švedija, galutinai sutarta dėl dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos (GIPL) finansavimo.

„Svarbiausi projektai regione patvirtina, kad Lenkija visada buvo mūsų tiltas į Europą ir kaimynas, kuriuo mes galime pasikliauti ir kartu įgyvendinti regioninės svarbos projektus. „LitPol Link“ ir GIPL dabar galime vadinti sėkmės istorijomis. Taip pat reikia pripažinti, kad šie projektai nuėjo ilgą ir nelengvą kelią, o Baltijos šalių ir konkrečiai Lietuvos energetinio bendradarbiavimo su Lenkija svarba tik didėja“, - kalbėjo V. Macevičius.

Viceministras pabrėžė, kad Lietuvai ir Lenkijai būtina ir toliau bendradarbiauti, kad Baltijos šalys būtų pilnai integruotos į ES vidaus energetikos rinką. Dujų sektoriuje jau yra labai aiškus veiksmų planas artimiausiems 4 metams – nutiesti dujotiekį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Elektros sektoriuje, anot V. Macevičiaus, artimiausiais metais reikėtų įgyvendinti Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektą, kuris užtikrintų Baltijos šalių elektros sistemos savarankiškumą ir nepriklausomybę nuo Rusijos (t. y. integraciją į Vakarų Europos elektros energetikos sistemą).

„Dabartinė Baltijos šalių priklausomybė BRELL sistemai neatitinka politinių ir teisinių realijų, taip pat tai yra nesuderinama su Baltijos šalių energijos tiekimo saugumo tikslais“, - kalbėjo viceministras.

Diskusijoje pranešimą apie Baltijos šalių elektros sistemos saugumo situaciją ir iššūkius pristatęs bendrovės „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas pabrėžė, kad dabartinė Baltijos šalių priklausomybė BRELL sistemai ne tik kelia rimtus iššūkius visos elektros sistemos saugumui, tačiau kai kuriais atvejais gali lemti ir aukštesnę elektros energijos kainą vartotojams.

Apibendrindamas diskusiją europarlamentaras Gabrielius Landsbergis akcentavo, kad Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais yra vienas iš Baltijos šalių integracijos į ES vidaus energetikos rinką etapų, kurį įgyvendinus būtų užtikrintas Baltijos šalių energetinis suverenitetas. Ekonominiai argumentai neabejotinai yra svarbūs, tačiau investicijos į saugumą (pvz., priešraketinės gynybos skydas) yra daromos ne tik todėl, kad jų atsiperkamumą per konkretų laikotarpį galima įvertinti ekonomiškai.

Tuo tarpu J. Buzekas pabrėžė, kad įgyvendinant tokius strategiškai svarbius regioninius energetikos projektus esminis vaidmuo tenka solidarumui tarp projektus įgyvendinančių valstybių narių.

Diskusijoje apie Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą energetikoje ir būsimas šio bendradarbiavimo kryptis pranešimus skaitė už energetiką atsakingų Lietuvos ir Lenkijos ministerijų atstovai, Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus PSE vadovas Henrykas Majchrzakas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus vadovas D. Virbickas, Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Gaz-System“ vadovas Janas Chadamas, Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus komercijos direktorius Vytautas Ruolia. Diskusijoje dalyvavo Europos Parlamento nariai, žurnalistai, nuolatinių atstovybių Europos Sąjungoje atstovai iš Lietuvos, Lenkijos ir kitų ES šalių.

Daugiau informacijos –
Mantas Dubauskas
Ministro patarėjas
Tel. 8 706 64812, mob. tel. 8 670 40074
El.p. mantas.dubauskas@enmin.lt